VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AUDIO, AKTUALIZOVÁNO: Nazvat odpůrce debilem je podle Ratha taškařice

Praha, Příbram - Velmi ostrá slova padla v rámci diskuse o budoucnosti Českého muzea výtvarných umění, jehož podstatná část se má z objektů v Husově ulici v centru Prahy přesunout do zrekonstruovaných prostor Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Svého hlasitého oponenta, příbramského malíře Ivana Bukovského nařkl středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) z „debility“. Omlouvat se názorovému odpůrci ala nehodlá. Naopak trvá na tom, že dané slovo bylo použito výstižně – i když nikoli ve smyslu odborného lékařského termínu – a navíc vtipně. A tak lze očekávat, že dostane příležitost, aby své argumenty vysvětlil i soudu.

19.3.2009 3
SDÍLEJ:

Malíř Ivan Bukovský odsoudil jednání hejtmana Davida Ratha na tiskové konferenci Českého muzea výtvarných uměníFoto: Milan Holakovský

Spor se týká domů v centru Prahy

Co má Rath společného s lékařským prostředím, je obecně známo. Je vystudovaným doktorem, dokonce býval ministrem zdravotnictví. Jak se ale dostal k debatám o budoucnosti muzea moderního malířství a sochařství? Po léta připravovaný záměr rozšířit činnost Českého muzea výtvarných umění o kutnohorské aktivity je nyní spojován s působením nového vedení Středočeského kraje v čele právě s hejtmanem Rathem. Kraj je totiž zřizovatelem muzea (původně vzniklého proměnou někdejší Středočeské galerie). A Rathově administrativě, která vyměnila ředitele muzea, odpůrci vytýkají, že ve skutečnosti chce muzeum z centra Prahy vystrnadit a jeho objekty uvolnit pro aktivity – včetně komerčních – jiné krajské organizace, Středočeské turistické a informační společnosti.

Do diskuse o záležitostech kultury se tak míchají vlivy politiky. Nově se ovšem začíná vést i debata zcela jiná – a to o politické kultuře. A to právě kvůli příkrým výrazům, jež se v hádání o Prahu a Kutnou Horu objevily.

Politik by měl být lidem příkladem

„Minulý týden jsem se zúčastnil veřejného zasedání krajského zastupitelstva. Snažil jsem se tam kritizovat unáhlené rozhodnutí, kterému nepředcházela serióznější diskuse. Když jsem odcházel, doktor Rath mě vyprovodil slovy, že jediné, co mě omlouvá, je vrozená nebo získaná debilita,“ stěžuje si akademický malíř z Příbrami Ivan Bukovský. „Jsem velkorysý člověk, ale i přiměřeně ješitný. A proto se domnívám, že termín debilita, který doktor Rath použil, není odpovídajícím popisem charakteru mé osobnosti,“ zdůraznil Bukovský s tím, že zvažuje podání žaloby. „Možná bych se neměl zabývat člověkem, který je pod mou úroveň – ale doktor Rath je veřejně činnou osobou a měl by jednat tak, aby jeho chování bylo vzorem pro ostatní,“ argumentoval malíř. Prohlásil to rovněž veřejně, a to na tiskové konferenci, kde nově pověřený ředitel Českého muzea výtvarných umění Jan Třeštík sliboval představit změny, které tuto instituci čekají.

Hejtman: Bránil jsem se urážkám

Hejtman ale rozhodně nemá pocit, že by se měl cítit provinile. „Pan Bukovský si začal,“ vysvětlil Rath Deníku. „Myslí si, že druhé může urážet a napadat – a oni jsou povinni nechat si to líbit,“ doplnil bojovně. „Na jednání zastupitelů pan Bukovský řekl, že jsem jako hejtman infantilní. A tak jsem ho na konci upozornil, že jsem známý sprosťák – ovšem pokud já trpím vrozenou infantilitou, tak on trpí vrozenou nebo získanou debilitou. Byl to vtip a nadsázka vycházející z projevu pana Bukovského. A smálo se tomu celé zastupitelstvo. Včetně skoro všech zastupitelů za ODS,“ pochlubil se Rath, že se mu podařilo rozchechtat i opozici.

„Nebylo to vtipné – jen hloupé. A za hlouposti se platí,“ oponuje Bukovský. Trvá na tom, že hejtman svým výrokem opravdu hodně přestřelil. Rath se však kát nehodlá. „Jestli ten člověk nemá špetku smyslu pro humor a myslí si, že může ostatní urážet – a jeho projev byla jen snůška urážek – a že jeho se nikdo nemůže stejným způsobem dotknout a oplatit mu stejnou mincí, tak je mi ho fakt líto – a ať si klidně žaluje,“ pokrčil hejtman rameny. Trvá na tom, že malíř Bukovský si po svém projevu k zastupitelům nic jiného nezasloužil. „Byl trapný – a navíc ještě hulvátský“ uzavřel Rath.

Pro ostré slovo nejde Rath daleko

Nynější středočeský hejtman je známý jako muž kontroverzních výroků. Kritice kvůli nim čelil už mnohokrát. Naposledy vyvolal vlnu emocí nedávno, když v souvislosti s hledáním východisek z hospodářské krize připomněl opatření Adolfa Hitlera. Neznámé pro Ratha není ani soudní projednávání jeho výroků; svého času byly mediálně hojně sledovány jeho pře s někdejším hejtmanem Petrem Bendlem (ODS) kvůli tvrzením o údajné m tunelování středočeských nemocnic. Tehdy se také ukázalo, že svěřit věc soudu je značně zdlouhavé. Zcela jiný přístup zvolil v roce 2006 Miroslav Macek z ODS. Ten v roce 2006 ubalil tehdejšímu ministru Rathovi pořádný záhlavec před televizními kamerami a sálem s tisícovkou shromážděných zubařů, aby „hájil čest své ženy“, na jejíž adresu Rath prohlásil, že si ji Macek vzal pro peníze. Před měsícem tuto kauzu definitivně uzavřel Vrchní soud v Praze, který Mackovi nařídil omluvu a vyplacení stotisícového odškodnění. Už dříve také dostal od radnice Prahy 2 třítisícovou pokutu za přestupek.

Malý slovníček pojmů

Infantilita: nevyspělost, dětinskost, zaostalost ve vývoji

Debilita: lehká mentální retardace, slabomyslnost (užíváno též jako nadávka)

Vyjádření hejtmana Ratha o tom, že právě on byl tím, kdo si na veřejném zasedání krajských zastupitelů "začal", malíř Ivan Bukovský odmítá. "V celém projevu nezazněla jediná urážka," zdůraznil. Na důkaz svých slov poskytl Deníku text projevu, který si připravil na jednání krajských zastupitelů:

Dámy a pánové, vážení zastupitelé, krajská rado, pane hejtmane.

Dovolte mi, abych se na vás obrátil ve věci, kterou považuji za naprosto zásadní. Před krátkou dobou rozhodla na hejtmanův popud krajská rada neuváženě, zbrkle a zcela nekompetentně o okamžitémin a urychleném vystěhování Českého muzea výtvarných umění a uvolněné budovy v Husově ulici obsadit turistickou agenturou. Ředitel muzea PhDr. Ivan Neumann, který se zdráhal vyplnit tento nesmyslný příkaz, nabourávající dlouhodobou, a podotýkám několikrát schválenou koncepci, a to způsobem již zcela nevratným a ohrožujícím existenci sbírek i jednotlivých exponátů, byl z hodiny na hodinu s okamžitou platností odvolán, aniž s ním kdokoli diskutoval o jeho důvodech. Tento nedemokratický, samoděržavný akt byl posléze korunován instalací Mgr. Třeštíka, ochotného bez mrknutí oka splnit i ten nejnesmyslnější příkaz krajské věrchušky. Nechci tu nijak zdůrazňovat, že jeho jmenování bylo v rozporu nejen s dobrými mravy (což zřejmě krajské radě nic neříká), ale i se zákonem o střetu zájmů (to by už něco říkat mělo); o tom a o celé situaci již psali v mnoha prohlášeních, peticích a novinových článcích lidé vhodnější a zasvěcenější nežli já (naposledy dr. Bartlová v Literárních novinách či šifra -kla- v Lidových novinách).

O čem bych se však chtěl zmínit, je až podezřelá rychlost, s jakou měl být tento absurdní záměr proveden. Rád bych věřil, že se rada rozhodovala na základě ne zcela korektních informací a podkladů, připravených jim ne zcela korektními úředníky (tomu by mohl nasvědčovat i fakt, že celá věc byla již nastartována za panování hejtmana Bendla, který však po rozhovoru s dr. Neumannem a po vyslechnutí jeho argumentů od celé věci upustil). V opačném případě se nemohu zbavit dojmu, že zájmy úzce ekonomického a merkantilního charakteru dostaly přednost před zájmy kulturními a celospolečenskými (jak to jde dohromady s tak halasně deklarovanou podporou kultury z úst pana předsedy Paroubka), a že za celou záležitostí se skrývají jasně korupční cíle.

Chci však věřit, že hybatelem událostí nejsou žádné machinace ani zlá vůle, ale jen a pouze kulturní analfabetismus a infantilita hejtmana a členů krajské rady (o tom koneckonců svědčí i umístění Masarykova portrétu od Vladimíra Zubova v zasedací síni kraje – to, že ten člověk maže barevné substance na textilní podložku ještě neznamená, že je malíř a že jeho výtvor je možno nazvat obrazem. Spíše to napovídá, že si dr. Rath chce zavázat jeho manželku poslankyni Zubovou). Koneckonců radním pro kulturu je MVDr. Beneš, kterého trochu znám z Příbrami, kde se o kulturu staral šest let. Hodný člověk, ale kultuře a umění zvláště nerozumí ani za mák. Tím spíše by radní, ale i hejtman a rada jako celek měli sami vyhledávat dialog s odborníky (nejen na kulturu, ale samozřejmě ve všech oblastech) a v konzultacích s nimi hledat optimální konsenzuální řešení. Protože právě toto je demokracie.

Bohužel, na této věci je nejsmutnější to, že se celá pohybuje na hraně zákona a někdy i tak trochu za ní, a že pan hejtman MUDr. Rath tak nejen v této kauze, ale i kupř. v poplatkové aféře a dalších případech veřejnosti dává najevo, že zákon, to je jen taková anekdota, že ho není nutno dodržovat, když se nám nelíbí, ale že ho lze prostě ignorovat nebo obejít. A to je ne celé věci to nejsmutnější. ak. mal. Ivan Bukovský


Autor: Milan Holakovský

19.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslava Jouzová - knihovnice, historička, baráčnice.

Miroslava Jouzová: Nejvíce mě baví spojovat

Ve čtvrtek 16.listopadu se slavnostně otevřel nově zrekonstruovaný Sběrný dvůr Dobříš.
12

Dobříšský sběrný dvůr už funguje

Co někdo nechce, může jinému pomoci

Dobříš - V Dobříši spouští projekt, při kterém lidé mohou donést věci, které už nepotřebují, aby je mohl zdarma využít někdo jiný. Nosit věci je možné na sběrné místo ve společnosti Dokas Dobříš. Důvodem je nové využití věcí, které mohou ještě dále sloužit a tím šetřit životní prostředí a také pomoci těm, kteří na nákup nových věcí nemají prostředky.

Díky gólu Marka Kodra přivezli fotbalisté Příbrami důležité tři body z Pardubic

Pardubice /FOTOGALERIE/ – Fotbalisté Příbrami zajížděli k utkání patnáctého kola FNL na půdu Pardubic. V zápase čtvrtého týmu tabulky s pátým šlo opravdu o hodně. Vítěz tohoto střetnutí by se totiž ještě více přiblížil úplnému čelu tabulky a těsně před koncem podzimní části by si vytvořil lepší pozici pro jaro. Po závěrečném hvizdu rozhodčího mohla na konci tohoto vyrovnaného duelu slavit Příbram, která si díky brance Marka Kodra z nastaveného času, odvezla z Pardubic velmi důležité tři body, za vítězství 2:1.

Potvrzeno: Na Staroměstském náměstí bude stát vánoční strom z Roztok

Roztoky - Když v polovině října obletěla médii zpráva, že letošní vánoční strom pro pražské Staroměstské náměstí bude pocházet z Roztok u Křivoklátu, jisté to nebylo. Nejen agentura, která kácení a převoz stromu na místo zajišťuje, trnula a čekala na výsledky nutného dendrologického výzkumu, který měl u stromu odhalit případné neduhy. Napětí přiznala i starostka Roztok Lenka Peterková, když Deníku potvrdila, že to, o jaký strom případně půjde, vlastně ještě vůbec není jisté. 

Byt jako investice? Splátky vás vyjdou dráž

Sníte o vlastní nemovitosti, která bude vydělávat za vás? Fajnová myšlenka, ale neoplýváte-li tučným kontem, vše si pořádně spočítejte. Cesta k úvěru bude totiž náročnější. Tedy pokud přiznáte váš skutečný záměr. Zda se takový úvěr vyplatí, přibližuje Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT