Analogovému televiznímu signálu co nevidět odzvoní. Na fakt, že všichni lidé na Příbramsku, kteří tak doteď neučinili, budou muset přejít na digitální příjem, upozorňuje už od září čtvercový piktogram v pravém dolním rohu na kanálech České televize, v poslední době také doplněný o běžící text s bližšími informacemi. I přes poměrně masivní informační kampaň je stále řada lidí bezradná a nevědí, co mají dělat, aby nepřišli o možnost sledovat televizi i nadále.

„Syn mi přišel namontovat ten set-top box už asi před půl rokem a programy chytám stejně dobře jako dřív, takže si starosti nedělám. Sama bych si s tím neporadila,“ řekla důchodkyně Jarmila Vohradská z Příbrami.

V sobotu definitivně skončí analogové zemské vysílání televizního signálu z vysílače Cukrák u Prahy. Společně s ním se vypne i vysílač Mezivrata u Votic a další na vrchu Praha. Pro lidi na Příbramsku to znamená jediné. Buď přejdou na digitální signál, nebo zvolí jiný způsob příjmu televizního signálu.

Na počátku října už podle průzkumu Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání mezi šesti sty respondenty prakticky tři čtvrtiny středočeských domácností přešly na digitální příjem. Čtrnáct procent domácností s přechodem z analogového na digitální vysílání počítá maximálně do konce října, osm procent pak s přechodem váhá.

„Lidé mají na výběr z několika možností. Příjem takzvaného zemského televizního vysílání jim umožní u starší televize set-top box, novější televizory mají zabudovaný digitální tuner. V některých případech může být nutná i menší či větší úprava antény. Dále si mohou zaplatit vysílání kabelové televize, současní plátci si s přechodem na digitální vysílání nemusí vůbec dělat starosti. Možností je pak i satelitní vysílání,“ vysvětlil opravář televizorů Boris Reiner z Dobříše.

Věnovat pozornost televizní anténě je podmínkou úspěchu ohledně kvalitního příjmu signálu. „K zajištění kvalitního příjmu je nezbytná nepoškozená, správně nasměrovaná, pevná venkovní anténa, pokojová postačuje jen ve výjimečných případech. Bezpodmínečně nutná je odborná úprava převážné většiny systémů společných televizních antén v bytových domech,“ vysvětlil Štěpán Janda z České televize.

„Problém s kvalitou obrazu může samozřejmě nastat, pokud nechytáme dostatečně silný signál, ale mohou se objevit i problémy s nekvalitními set-top boxy,“ doplnil opravář Boris Reiner.

V současnosti už fungující digitální síť sestává z takzvaných multiplexů zahrnujících několik televizních kanálů. Například veřejnoprávní multiplex tvoří výhradně kanály České televize a Českého rozhlasu. Avšak řada lidí v regionu má problémy s kvalitou signálu nebo vůbec s naladěním stanic, a to i přímo v Příbrami. Pokrytí totiž není podle provedených měření ideální.

Kvůli nedostatečně silnému signálu by měla Česká televize spustit ještě letos na podzim digitální vysílání i z vysílače na vrchu Praha, který by měl problémy s příjmem zlepšit.