„Tihle zástupci soukromých firem nabízejí, že za úplatu zprostředkují podání žádosti – a také zajistí, že dotace bude skutečně vyplacená,“ zlobí se Rath. A všechny starosty důrazně upozorňuje, že kvůli dotacím z krajského fondu rozvoje obcí a měst nepotřebují žádné firmy ani prostředníky. „Vše bez potíží zvládnou sami; žádosti jsou schválně koncipované tak, aby je dokázal vyplnit i žák osmé či deváté třídy,“ zdůraznil hejtman. „Poradí si tedy s nimi každá radnice i bez pomoci parazitů, kteří chtějí vydělat na tom, že pošlou žádost,“ konstatoval s dodatkem, že úspěch žádosti a následné vyplacení dotace pochopitelně žádná soukromá firma nemůže zaručit.

Také náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Marcel Chládek (ČSSD) zdůraznil, že procenta z poskytnutých částek, o které si zprostředkovatelé řeknou za údajné zajištění bezproblémového čerpání dotace, jsou vyhozené peníze. „Jsem z toho na rozpacích – a zděšen,“ řekl novinářům s tím, že také on vyzývá starosty, aby nevěřili, že jakákoli firma může pro jejich obec na kraji něco vymoci.

Na webových stránkách http://from.kr-stredocesky.cz/ je podle Chládka pro žadatele naprosto jasný manuál, který poradí v případných nejasnostech. Internetový systém prý vlastně ani žadateli neumožní udělat chybu, protože v takovém případě ho dále nepustí. „A pokud by si někde opravdu nevěděli rady, je správnost vyplnění žádosti možno konzultovat s odborem regionálního rozvoje krajského úřadu. Zdarma!“ podtrhl Chládek.