Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Trnkovy loutky a Drtikolovy akty - prapodivná kombinace, říká Hana Ročňáková k výstavě v Bruselu

Příbram - Od úterý mohou návštěvníci v Příbrami znovu vidět výstavu Fotograf František Drtikol, která byla od 10. března vystavena v Bruselu. Výstava byla součástí reprezentace Středočeského kraje v době předsednictví České republiky v Evropské unii. Ředitelka Galerie Františka Drtikola Hana Ročňáková je ale ze spolupráce s dalšími institucemi zklamaná. Přípravu výstavy provázely zbytečné komplikace.

14.4.2009
SDÍLEJ:

Galeristka Hana RočňákováFoto: DENÍK/Martin Lukeš

Jak se dostal František Drtikol do Bruselu?
Vloni nám byla nabídnuta účast na projektu Osobnosti Středočeského kraje. Záměrem projektu bylo formou knihy prezentovat desítky vybraných osobností, jejichž dílo bylo spjato s krajem. Z těchto osobností byly čtyři vybrány k prezentaci formou výstavy v Bruselu: Karel Čapek, František Drtikol, Josef Lada a Jiří z Poděbrad.

Zaujala vás tato nabídka?
Nabídka účasti na tomto projektu v loňském roce mě nadchla. Viděla jsem v ní možnost zviditelnit město Příbram prostřednictvím výstavy světoznámého rodáka, v jehož fotografickém díle se promítlo mimo jiné i to, co je pro město charakteristické, například hornictví a krásná krajina Podbrdska. Jednalo se o spolupořadatelství se Zastoupením Středočeského kraje v Bruselu, Středočeskou turistickou informační službou a Českým centrem, kde byla expozice instalována.

Jak vypadala bruselská výstava?
Pro výstavu v Českém centru zapůjčila Galerie Františka Drtikola několik desítek fotografií Františka Drtikola ve formě výstavních faksimilií. Na vernisáži se promítal film režiséra Jiřího Holny Fotograf František Drtikol, na jehož realizaci se podílelo město Příbram. Zatím neznáme celkovou návštěvnost výstavy. Zahájení se zúčastnilo přibližně 140 lidí, potěšila nás přítomnost velvyslankyně při Evropské unii Mileny Vicenové a obou příbramských místostarostů.

Jak organizaci zpětně hodnotíte?
Výstavu jsme připravili i instalovali. Velké zklamání jsme zažili po návratu ze zahájení, kdy jsme si přečetli tiskovou zprávu o této akci. Nebylo v ní uvedeno ani slovo o spolupořadatelství Galerie Františka Drtikola Příbram ani o podílu Uměleckoprůmyslového musea v Praze, bez něhož by vůbec tato výstava nemohla vzniknout. Tato instituce totiž vlastní většinu z pozůstalosti po Františku Drtikolovi. Nepříjemným překvapením byl také fakt, že do výstavní síně byla v průběhu naší akce nainstalována ještě jedna výstava, věnovaná Jiřímu Trnkovi. Na tuto skutečnost bych nikdy nepřistoupila. Ilustrace či loutky Jiřího Trnky s akty Františka Drtikola, to je opravdu poněkud prapodivná kombinace…

Ovlivnilo to nějak váš postoj k pořádání podobných akcí?
Výstava v Bruselu nebyla ani zdaleka první zahraniční akcí galerie. V průběhu let jsme připravili několik výstav, které úspěšně reprezentovaly město Příbram, například v partnerském městě v Nizozemí nebo v Rakousku. Odnáším si zkušenost, že lepší výsledky přinášejí akce, za které neseme plnou odpovědnost nebo na kterých v příbramské galerii spolupracujeme s odborníky z oboru.

LUCIE NEKOLNÁ

14.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na pěší pouť do Santiaga se příbramský cestovatel vydal loni.
5

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení