Z pořadí, zveřejněného ve středu odpoledne na krajském úřadu vyplývá, že v celostátním kole, jehož výsledky budou vyhlášeny v Hradci Králové 4. dubna, budou reprezentovat weby měst Mšeno a Černošice a obce Ratměřice. Právě ty získaly prvenství v jednotlivých soutěžních kategoriích.

Internet prozradí, jaká je fronta

Výprava z Černošic na Praze-západ přebírala v Praze z rukou náměstkyně hejtmana Zuzany Moravčíkové hned dvě ocenění v kategorii elektronických služeb – za třetí místo oceňující SMS zpravodajství z radnice a za prvenství, jež porota městu přiřkla za internetový systém, který zájemcům umožňuje dojednat si návštěvu radnice na konkrétní termín. „Na internetu si občan vybere nějakou funkci na příslušném odboru, zvolí si den a hodinu a dostane identifikační číslo. S tím pak přijde ve zvolený termín, z tiskárny vyvolávacího systému si vytiskne pořadové číslo a bez čekání, mimo veškeré fronty, jde přímo k přepážce. Systém navíc těm, kteří si termín nerezervovali, umožňuje odhadnout, jak asi dlouho budou čekat. Nebo se mohou podívat na internet, jek dlouhá je aktuálně fronta čekajících – a podle toho se rozhodnout, zda se na úřad vypraví nyní, nebo návštěvu odloží na jindy,“ vysvětlovali zástupce radnice jeden přes druhého. O tom, že skutečně jde o užitečnou aplikaci, svědčí fakt, že s on-line systémem odbavování občanů zvítězila loni radnice v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi na Praze-východ.

Důraz na informace pro turisty

Prvenství v kategorii webů obcí získaly Ratměřice na Benešovsku. Na to, jak připravit zajímavé internetové stránky, má starosta Viktor Liška jednoduchý recept. „Snažíme se, aby tam byly informace, které poslouží občanům a zpřístupní komunikaci s úřadem, ale současně i spousta informací pro turisty. Nalákat návštěvníky chceme na bohatý život v obci, na spolkovou činnost, na zajímavosti turistické, přírodní i kulturní,“ připomněl Liška.

Ještě dál jsou u vítězů v kategorii měst ve Mšeně na Mělnicku. „My se snažíme být komplexní web, dokonce takový mikroregionální, protože jsem vstupní branou do turistického regionu Kokořínska,“ zdůraznil starosta Martin Mach. „Snažíme se proto nabídnout nejen informace pro občany města, ale také pro turisty. Myslím, že tuto prezentaci máme poměrně přitažlivou a hojně navštěvovanou i díky tomu, že s podporou krajských fondů jsme podstatnou část těchto informací přeložili i do němčiny a angličtiny,“ neopomněl starosta Mach pochválit pomoc z kraje.

Šanci uspět mají i nejmenší obce

Ocenění v hlasování veřejnosti získaly webové stránky obce Bukovany na Příbramsku, která má pouhých 82 obyvatel. Podařilo se to díky tomu, že získané hlasy se v této kategorii přepočítávají koeficientem podle počtu obyvatel. Zkušenost nicméně ukazuje, že v této soutěžní kategorii přicházejí hlasy většinou právě těm nemenším obcím.

Kvalita je ve městech i na vsi

Soutěž o nejlepší webové stránky obcí a měst Zlatý erb je ve středních Čechách již tradicí. Letos se do ní přihlásilo 39 obcí, 12 měst a 13 radnic provozujících elektronické služby. Jednotlivé radnice tak měly nejen možnost poměřit výsledky své práce s kolegy odjinud, ale také jejich týmy získaly cenné podněty pro další práci. Porotci jim totiž v rámci hodnocení napsali i připomínky, co by bylo vhodné vylepšit.
Podle šéfa oddělení informatiky krajského úřadu Vladimíra Andrše, který byl jedním z porotců, nejsou v kvalitě webových stránek zásadní rozdíly mezi městy a obcemi. „Alespoň u těch špiček,“ konstatoval. „Městské weby mívají víc informací, ale to je dáno rozsahem činnosti městských úřadů,“ připomněl Andrš.

Z Příbramska soutěžila v kategorii měst Březnice a do kategorie obcí se z okresu přihlásily Tochovice a Věšín a Bukovany.


Výsledky krajského kola soutěže Zlatý erb

- Nejlepší webová stránka města:
1. Mšeno – www.mseno.eu
2. Neratovice – www.neratovice.cz
3. Mníšek pod Brdy – www.mnisek.cz

- Nejlepší webová stránka obce:
1. Ratměřice – www.ratmerice.cz
2. Mutějovice – www.obec-mutejovice.cz
3. Senomaty – www.senomaty.cz

- Nejlepší elektronická služba:
1. Černošice: Vyvolávací systém na Internetu - Webcall
2. Brandýs nad Labem-Stará Boleslav: On-line systém odbavování klientů
3. Černošice: SMS server - služba „Rozhlas do kapsy“

- Cena veřejnosti:
Bukovany – www.bukovanypb.cz