„Jedná se už o šestnáctý ročník, letos je zde prezentováno pětadvacet projektů,“ sdělil ředitel Q-klubu Petr Prause. Nejstarším soutěžícím je devatenáct let, nejmladší jsou Evička a Pavlínka Kospachovy, kterým je deset a šest let. Jejich projekt se jmenuje Poctivé kostky. „Zjistily jsme, že některé kostky neházejí tak, jak mají podle teorie pravděpodobnosti. Hodily jsme tedy tisíckrát kostkou a sledovaly, jaká čísla padají,“ vysvětlila Evička Kospachová. Nakonec zjistily, že nejlepší výsledky má elektronická kostka, kterou zkonstruoval jejich otec. Svůj projekt doplnily grafy a fotografiemi.

Z příbramského kola postoupí asi třetina soutěžících do národního kola, které se koná v dubnu v Praze. Ti úplně nejlepší se pak můžou zúčastnit mezinárodní výstavy vědeckotechnických projektů v Tunisu a prestižní soutěže pro středoškoláky v USA.

„Na této soutěži jsem už podruhé. V loňském roce jsem byla pátá v národním kole, takže jsem se zúčastnila mezinárodní výstavy v Budapešti,“ řekla devatenáctiletá Lucie Těsnohlídková z Českých Budějovic. Její projekt má název Karotenoidové agregáty ve vodných roztocích, připravovala ho asi půl roku. „Věda mě baví, chtěla bych se jí věnovat i po skončení školy. V téhle soutěži jde o to, abychom měli na projektech svůj podíl, abychom dokázali udělat vlastní výzkum. Hlavní není umístit se, největší odměnou je, že projekt skutečně vytvoříme a zkusíme si ho prezentovat. Naučíme se formulovat svoje poznatky a vysvětlovat je lidem,“ objasnila mladá vědkyně.
Soutěž je přístupná veřejnosti, vyhlášení výsledků bude ve čtvrtek odpoledne.

LUCIE NEKOLNÁ