Podle ředitelky Městských jeslí a rehabilitačního stacionáře Příbram Jitky Šnypsové se vzrůstající počet dětí projevil za poslední půlrok.

„Větší fluktuaci dětí pozorujeme skutečně od září loňského roku. U nás je to patrné v tom, že se kapacita plní. Vždy jsme měli volná místa, ale v současné době průběžně volají maminky, které mají zájem o umístění dítěte. Dvě děti jsme nyní z kapacitních důvodů nepřijali s tím, že pokud se místo uvolní, ihned je kontaktujeme,“ vysvětlila Jitka Šnypsová. Místa se prý průběžně uvolňují.

„Nejvhodnější s ohledem na potřeby dítěte a jeho adaptaci v jeslích je každodenní docházka. Je to náročnější i pro jejich imunitní systém. Přihlášené v jeslích jsou, ale nechodí, protože jsou stále nemocné. Při přijetí mají přednost maminky, které pracují na plný úvazek a děti dochází do jeslí denně,“ dodala Jitka Šnypsová s tím, že poslední dobou přibývá více maminek, které mají zájem o variantu pěti dnů docházky v měsíci, aby nepřišly o rodičovský příspěvek.

„Z přeplněné kapacity obavy nemám. V červnu se uvolní dvě třetiny dětí přechodem do školek, takže volných míst bude zase dost a věřím, že se znovu průběžně naplní,“ uzavřela Jitka Šnypsová.

Ředitelka 14. Mateřské školy v Příbrami Romana Plecitá také upozorňuje na větší zájem o umístění menších dětí.

„Pokud by do naší školky chtěli rodiče umístit dítě nad 4,5 let věku, nemáme s tím problém. Když ale přivedou tříleté dítě, přijmout ho už nemůžeme,“ řekla Romana Plecitá.