Placení začíná u dětské lékařky za potvrzení, a to padesátikorunou za jedno dítě. Pro rodinu, která se běžně lyžování nevěnuje, začíná nákup rezervního lyžařského oblečení.
„Není přece možné poslat dítě na hory v oděvu, který nosí na kopec. Za základní dokoupení oblečení jsem dala tisícovku. Kdybych měla jít všechno koupit, tak by mě to stálo alespoň dvacet tisíc. Naše rodina jezdí častěji, takže jsme trochu vybavení,“ řekla Alice Pincová z Příbrami. Kombinéza, dvoje oteplovačky, troje rukavice, to je zhruba 1000 korun, a tím ještě nákup zdaleka nekončí. Školáček se většinou řídí podle seznamu věcí, které dostane od učitelky. Jakmile maminka zapomene přibalit něco podstatného, jako třeba masku na karneval, vystavuje tím své dítě společenskému trapasu. Zapůjčení masky na týden se pohybuje okolo 500 – 700 korun podle složitosti kostýmu. Jisté je, že dítěti se bude líbit právě ta dražší varianta.
Tím nejdůležitějším jsou samozřejmě lyže, hůlky, přilba, brýle. V půjčovně tohle všechno zapůjčí zhruba za 800 korun na týden. Nelze opomenout seřízení vázání.
Mezi tím rodiče musí zaslat na účet školy zhruba 2500 korun. V ceně není započítaných 500 korun na vlek a dalších 500 korun do kapsy na dobroty. Po součtu všech položek se dostaneme na částku 6000 korun za týdenní pobyt pro jedno dítě. Podle Jiřiny Dvořákové z Příbrami je to velký zásah do rodinné kasy, ale jednou za rok se to dá zvládnout.
„Člověk se musí hodně snažit, aby pokryl potřeby dětí, ale zatím to jde. Peněz investovaných do sportu nelituji,“ odpověděla Jiřina Dvořáková.
Vyslání potomka na lyžařský výcvik může být pro něj velmi prospěšné. Nepřítomnost rodičů ho naučí samostatnosti a dochvilnosti. Skupina vrstevníků může dítě naučit toleranci. Pod vedením zkušeného instruktora, který má pedagogické vzdělání nebo na takto zaměřené škole studuje, většinou na těchto pobytech nedochází k šikaně. Při soutěžení se dbá na dodržování pravidel fair play. Ať už letní tábory nebo lyžařské výcviky pořádané školou bývají prospěšné také vytvořením kvalitnějšího vztahu mezi dětmi a jejich učiteli.