Vetchozrakostje v podstatě věkem způsobená ztráta schopnosti očí zaostřovat na čtení. Týká se zhruba osmdesáti procent veškeré populace nad 40 let věku a dosud se zpravidla řeší nošením brýlí na čtení. „Příbram se stala po vítkovické nemocnici vOstravě druhým pracovištěm vČeské republice, kde se tento typ operace provádí,“ řekla mluvčí nemocnice Monika Boušková „Na operační zákrok se využívá specifický laserový přístroj, operace se provádí vmístním znecitlivění a už dvě hodiny po zákroku může operovaný pacient začít zkoušet číst. Druhý den již může dokonce pracovat tak, jak je zvyklý,“ řekla mluvčí nemocnice Monika Boušková.

Jedním zoperovaných pacientů byl čtyřiapadesátiletý Oleg Machota zPrahy. Už krátce po zákroku komunikoval snovináři. „Vnímám a vidím. Nebylo to tak nepříjemné. Myslím, že není nereálné, abych odjel domů autem,“ řekl Machota.

Zákroku se účastnili významní lékaři oboru očního lékařství ze sousedních zemí.

Operaci provedl primář oddělení Michal Bodnár, který také vlastní certifikát kprovádění tohoto druhu operace. Získal ho na oční klinice vŘímě. Pacientovi podle něj operace vyřeší problém vetchozrakosti zhruba na pět let. „Speciální přístroj je vmajetku nemocnice a má vzhledem kerudici příbramských očních lékařů sloužit i pro využití na jiné operační zákroky,“ doplnila Monika Boušková.