V Příbrami je centrum cestovní medicíny, kde se provádí vyšetření před cestou do zahraničí.

Každý, kdo se chystá odcestovat na dovolenou, by měl podle odborníků navštívit epidemiologa, který sestaví individuální očkovací plán. Řídí se v něm podle věku pacienta, zdravotního stavu, délky pobytu, období, nadmořské výšky a hlavně podle cíle plánované cesty.

„Rádi si sedneme s klientem nad mapu a probereme společně plán cesty. Zjistíme, v jaké oblasti která nákaza hrozí. Pokud se jedná o cestu spíše dobrodružnou, je velké riziko nějaké nákazy,“ vysvětlila Ida Budilová z příbramské pobočky zdravotního ústavu

„Celá naše rodina byla letos v Bulharsku, při zpáteční cestě čtyři z nás zvraceli. Měla jsem strach, co bude následovat, protože nikdo z nás očkovaný nebyl,“ řekla Jiřina Dvořáková z Příbrami.

Mezi lidmi je velmi oblíbené Chorvatsko, ale ani tam není podle lékařů bez očkování bezpečno. Vyskytuje se tam žloutenka typu A. „Pokud se rodina chystá v této zemi kempovat, je rozhodně důležité myslet na možnou nákazu. Vakcína stojí pro jednoho přibližně tisíc korun,“ dodala Ida Budilová. Centrum cestovní medicíny spolupracuje i s cestovními kancelářemi, kde se každý klient může s lékařem zkontaktovat. Cestovní kanceláře nemají povinnost klienta informovat o možných nákazách a klient také není povinen podstupovat očkování. Podle lékařů se vyplatí investovat finance do prevence.

Většina očkování se pouze doporučuje, ale skutečně se vyplatí do vakcín vložit peníze. Jinak hrozí, že vám po návratu domů zkomplikuje život několikatýdenní pracovní neschopnost.

Na očkovací středisko byste se měli obrátit asi dva měsíce před odjezdem, protože mezi očkováním proti některým nemocem se musí dodržovat určité intervaly. Jestli jste se rozhodli pro odjezd narychlo, informujte se na vakcíny ihned. Třeba očkovací látka proti žluté zimnici totiž začne účinkovat až za deset dní.

Jediným povinným očkováním, které některé státy při vstupu na své území požadují, je v současné době vakcína proti žluté zimnici. Budete ji potřebovat, pokud se chystáte do Střední Afriky nebo Střední a Jižní Ameriky. Očkování se doporučuje i při cestě do Indie, kde typ komárů přenášejících tuto nemoc žije.

I v nejluxusnějších destinacích je riziko bodnutí nakaženým hmyzem.