V Mateřském centru Pampeliška v Březnici se konala vánoční dílna zaměřená na výrobu a spotřebu textilu. „Pětadvacet maminek a dětí využilo možnost utkat si náramek, záložku či peněženku ze lnu nebo konopí. Děti tkaly také z vlny, protože je objemnější a výrobek rychleji narůstal,“ informovala Linda Klvaňová z ekocentra.

Len a konopí byly na akci vybrány záměrně. Ještě v době, než se celosvětově rozšířila bavlna, to byly tradiční evropské textilní plodiny. Většina textilních výrobků byla vyráběna právě z nich. Dnes jejich význam opět narůstá, protože jsou ve srovnání s bavlnou či umělými vlákny – tedy materiály, z nichž jsou dnes oděvy vyráběny nejčastěji - mnohokrát ekologičtější a vůči lidskému zdraví šetrnější.

„Ačkoliv bavlnu považujeme za přírodní materiál, je vůči přírodě velmi agresivní. Spotřebovává téměř pětinu celosvětově používaných umělých hnojiv a kromě toho spotřebovává při pěstování ohromné množství vody,“ upozornila Klvaňová. Také umělá vlákna jsou problematická ekologicky i zdravotně. Vyrábějí se z ropy a jejich zpracování je složitý chemický proces. Cílem ekocentra bylo při vánoční dílně poskytnout lidem právě možnost pracovat s přírodními vlákny. V doplňkovém programu si mohli návštěvníci vyrobit originální krmítka pro ptáky.