Policie se v rámci republiky potýká s nedostatkem lidí. Příbramsko není výjimkou a přitom obyvatele a policii trápí pouliční kriminalita a častá vloupání do aut. To jsou nejčastější trestné činy. Zvláště vykrádání aut, a to především v Příbrami a blízkém okolí, má vzrůstající tendenci.

„Tento typ kriminality nás skutečně nejvíce trápí. Z Příbrami do Prahy je krátká dojezdová vzdálenost a horké zboží rychle mizí,“ přiznal před časem policejní ředitel Jiří Drábek. Časté jsou i krádeže v obchodech, rekreačních objektech nebo rodinných domech.

„V rámci Příbramska slouží asi 300 policistů a v současné době chybí do stavu 21 lidí, nejvíce na Obvodním oddělení Příbram,“ upřesnila mluvčí Monika Schindlová. Ještě v létě ale chybělo do plného stavu 37 policistů. Potřebný počet mužů zákona se tak začíná pomalu a jistě doplňovat. Podle vyjádření policejního ředitele by nedostatek lidí nebylo to nejhorší. „Podstatné je, že u jednotlivých útvarů slouží kolem 15 lidí, a tak každý člověk, který chybí, je znát. Přináší to například problémy v zajišťování služeb a také sobot a nedělí,“ připomněl ředitel Drábek.

Nápad trestné činnosti v lednu 2007 v porovnání s loňským rokem mírně vzrostl. Zatímco podíl objasněnosti zůstává na přibližně stejné úrovni. Policii na Příbramsku postihlo už dříve oslabení po odchodu některých lidí především na pořádkové službě. Ředitelství základním útvarům pomohlo tím, že část nápadu trestné činnosti za ně převzala služba kriminální policie a vyšetřování.

Policie rozjela celostátní kampaň kvůli náboru nových lidí. Zájem o práci u policie podle ředitele Drábka je. Uchazeči se stále hlásí. Ale kromě tělesných testů musí uchazeč projít i psychologickými vyšetřeními. Tady řada z nich neprojde. Před pár dny skládali přísahu noví příslušníci policie. Mezi 33 nováčky, kteří složili přísahu, byla i dvacetiletá Eliška Chaloupková ze Sedlčan, která vystudovala obor výpočetní technika a původně pracovala jako operátorka call centra. „Je to perspektivní zaměstnání a jsem ráda, že mohu někomu pomoci,“ vysvětlila, proč se rozhodla pro povolání policistky. Jejím příštím působištěm by měl být dopravní inspektorát v Příbrami.

V rámci celého Středočeského kraje scházejí do plného počtu čtyři stovky policistů. Region se přitom řadí ve výskytu kriminality k nepostiženějším v republice.

„Celkově slouží u středočeské policie zhruba 3500 mužů a žen a přesně 400 by jich bylo ještě zapotřebí,“ řekl zástupce ředitele krajské policie Václav Kučera.

Značný počet trestných činů souvisí mimo jiné s rozmachem výstavby takzvaných satelitů v okolí Prahy. Vládne v nich anonymita, a domy v těchto lokalitách jsou tak pro zloděje lákavým cílem.

Na Příbramsku mají podstatný podíl na kriminalitě za loňský rok krádeže motorových vozidel a vykrádání aut. Za rok 2006 eviduje příbramská policie 146 ukradených aut a 984 krádeží věcí ze všech typů automobilů.