Po Novém roce bez ohledu na pořadí přijdou maminky i jejich miminka o pět tisíc korun na příspěvku za porod.

„Někdo je opravdu závislý na příspěvku. A pět tisíc mít nebo nemít je rozdíl. Jsou to peníze třeba na kočárek,“ reagovala těhotná maminka Jiřina Dvořáková, která je ráda, že stihne porodit ještě letos.

„Byla bych pěkně naštvaná, kdybych zjistila, že mi snížili porodné. Sociálně slabší rodiny to budou mít těžké,“ dodala Dvořáková.

Spousta budoucích maminek ještě ani netuší o snížení porodného. V takových situacích se stává, že maminky prosí svého porodníka o načasování porodu.

„Nemyslím si, že by jakýkoli lékař v Oblastní nemocnici Příbram upřednostnil finanční výhody nebo nevýhody porodu před zdravotním stavem maminky a jejího novorozeněte,“ objasnila tisková mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.

Nebude záležet na množství ani na pořadí dětí. Všechny matky na tom budou stejně. Porodné činí 17.760 korun.

Vláda původně navrhovala patnáct tisíc za první dítě. Nakonec všichni dostanou třináct tisíc bez ohledu na pořadí a na množství dětí. Ministři se ohrazují tím, že se zvýšily náklady v souvislosti s porodem, zvyšování nákladů rodiny však nikdo neřeší.

Vláda udělala korekce i v návrhu o rodičovském příspěvku, jehož výše bude odstupňována podle délky péče o dítě. A to tak, že zůstane-li rodič s dítětem doma do čtyř let věku dítěte, bude pobírat 7600 korun. Po zbývající měsíce bude dostávat 3800 korun. Navzdory všeobecnému zdražování a snižování příspěvků se zatím veřejnost nové populaci nebrání.

„Chtěl bych mít dvě děti, to je tak akorát. Snížení porodného je sice nepříjemné, ale přesto se tomu ani trochu nebráním,“ řekl Pavel Zemek z Příbrami.