Starostové obcí zPodbrdska založili ligu starostů obcí nesouhlasících sumístěním americké radarové základny na území České republiky. Pod zakládající listinu se podepsalo ve středu večer vPříbrami třicet zástupců obcí Středočeského a Plzeňského kraje. Starostové vyzývají vládu, aby na své výjezdní zasedání příští týden, pozvala i šestičlenný koordinační výbor ligy. „Chceme oslovit starosty nejen na Podbrdsku, ale po celé České republice. Je jedno, jestli bude radar vBrdech nebo na Moravě,“ řekl Deníku koordinátor ligy příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD). Ten doplnil, že starostové protestují také proti tomu, jakým způsobem snimi vláda dosud jednala vsouvislosti se záměrem vybudovat na území Vojenského újezdu Brdy americkou radarovou základnu.

„Vláda České republiky nerespektuje představitele samosprávy. Komunikuje snimi jen prostřednictvím lobbisty - placeného propagátora výstavby amerického radaru pana Tomáše Klvani. Tento vládní koordinátor poskytuje pouze tendenční informace jednoznačně zaměřené pouze na propagaci výstavby radaru,“ píše se vprohlášení ligy.

Naším cílem je jednat skompetentními lidmi, jako je například ministryně obrany nebo ministr zahraničí či nezávislí odborníci,“ doplnil Řihák. Podle Řiháka a starosty Trokavce Jana Neorala (nezávislý) je komunikace mezi vládou a obcemi velice špatná. „Požadujeme, aby se kzamýšlené výstavbě vyslovovali členové vlády, nezávislí odborníci, a nikoliv vládou placení lobbisté, kteří nemají žádné kompetence a nenesou žádnou zákonnou odpovědnost podobně jako Tomáš Klvaňa. Stím odmítáme komunikovat,“ uvedl Neoral.

Tomáš Klvaňa pozval minulý týden do Spáleného Poříčí několik starostů, a diskutoval snimi o kompenzacích kvůli tomu, že rozvoj jejich obcí omezuje existence vojenského újezdu. „Proč mluvčí pro radar řeší takovéto záležitosti, to nechápeme. Když kompenzace, tak pro všechny obce,“ míní Řihák.

Minulý pátek se starostové poprvé sešli na pracovní schůzce vRožmitále pod Třemšínem, kde založili volný svazek. Zakládající listinu tam podepsalo 31 starostů z34 přítomných. Podepsat odmítli zástupci Spáleného Poříčí, Hrádku a Strašic.

Pod zakládající listinou ligy starostů se ovšem vPříbrami podepsalo o jednoho zástupce obce méně než tomu bylo vRožmitále. Starosta Řihák to vysvětlil tím, že všichni se nemohli dostavit, ačkoliv je jisté, že se dodatečně podepíší. „V Příbrami se dokonce přidalo snad devět nebo dokonce deset starostů ze zcela jiných obcí, kteří nebyli na zakládající schůzce vRožmitále. Když dodatečně vstoupí do naší ligy, tipuji, že nás do několika dní bude minimálně čtyřicet,“ vysvětlil starosta stím, že se pracuje na tvorbě internetových stránek ligy starostů. „Pochopitelně to bude trochu trvat, nemáme 15 milionů jako má pan Klvaňa na propagaci radaru. Také by se nám nějaké peníze hodili, ne nám starostům, ale proč by je třeba nedostala iniciativa Ne základnám. Vláda utrácí peníze daňových poplatníků za kampaň pro radar, který nepřeje většina obyvatel. To je přeci nehoráznost,“ domnívá se Řihák.

Vté souvislosti připomněl starosta kolik obcí už uspořádalo místní referenda nebo ankety, při nichž se vždy většina obyvatel vyjádřila proti radaru. Výjezdní zasedání vlády se má konat 5. září ve Spáleném Poříčí. Tam se mají politici bavit o radaru a starostové chtějí být přitom. „Já se domnívám, že vláda by nás měla oficiálně přizvat kjednání. Jestli to neudělá, byla by to jedna zjejích největších chyb. Liga je už velká síla a podpořilo nás písemně dalších 50 starostů,“ řekl Jan Neoral.