Středočeský kraj má zájem o koupi vily Rusalka ve Vysoké u Příbrami, kde měl svůj venkovský domov hudební skladatel Antonín Dvořák. Nyní je veřejnosti nepřístupná. Na kraj by měla přejít jako celek, tedy i s vnitřním vybavením. Informoval o tom skladatelův vnuk Antonín Dvořák z Příbrami.

Dědicové podle něj dospěli k názoru, že se o údržbu chátrajícího objektu nedokážou postarat. Cena nemovitosti se zahradou je odhadnuta podle znalce na 2,5 milionu korun.

„Trvám na tom, že tento objekt, to jest movitý i nemovitý majetek, by měl zůstat zachován v této formě, jakožto celek, nedílný a nedělitelný,“ uvedl Dvořák, který je jedním z pěti dědiců.

Památník Antonína Dvořáka sídlí v novorenesančním zámečku ve Vysoké, který postavil Dvořákův švagr, hrabě Kounic. Tam ale skladatel pouze docházel. Od nedaleké vily Rusalka, kam geniální hudební skladatel skutečně jezdil a kde pobýval, dělí návštěvníky vysoká zeď. Ve vile je klavír, na který Dvořák hrál, z pražského Dvořákova bytu sem bylo převezeno i sofa, na kterém údajně geniální hudební skladatel skonal.

Nechybí tu například ani kufr, s nímž Dvořák cestoval do Ameriky, dopisy a další věci. Vila Rusalka je kulturní památkou. Kraj by chtěl na její rekonstrukci získat evropskou dotaci.