Rozhodnutí vlády vyvolalo u starostů nejistotu. Obce totiž některé projekty měly připravené pro vyhlášené dotační tituly a po slibech vlády je zařadily do projektů Komise pro rozvoj Brdska.

Některé obce se rozhodly nečekat na posvěcení projektů od vlády a naplno je rozpracovávají.

Například v Lázu u Příbrami chtějí vybudovat veřejné osvětlení a podle starostky Jitky Říhové s projektem začnou bez ohledu na to, zda vláda navržený soupis požadavků brdských obcí schválí. Ke stejnému přístupu vyzývá zástupce dotčených obcí i jeden z členů vládní komise pro rozvoj brdského regionu a starosta Rožmitálu Josef Vondrášek.

Komise připravila s předstihem seznam projektů za celkem 1,25 miliardy korun. To je ale třikrát méně, než starostové požadovali. Řadu projektů proto museli odložit. Místní mají získat hlavně novou infrastrukturu, a to i v případě, že USA nakonec radarovou základnu u Míšova na Plzeňsku nevybudují. Vláda chtěla mít seznam projektů do konce října, předseda vládní komise a náměstek ministra financí Ivan Fuksa to označil za „šibeniční termín“. Obce tedy seznamy odevzdaly včas, kabinet se jimi začal zabývat až 21. listopadu a diskusi o finanční pomoci obcím přerušil do 3. prosince. Důvody oficiálně nesdělil.

Vondrášek uvedl, že podle informací, které má k dispozici, se objevil problém, jenž se týkal dalšího zpřístupnění Vojenského újezdu Brdy veřejnosti. „Podle mě jde o sekundární problém a nic nebrání tomu, aby kabinet v prosinci soupis projektů schválil. V usnesení komise byl požadavek, aby se pokračovalo v dalším zpřístupnění Vojenského újezdu Brdy, což zřejmě ministerstvo obrany nemělo připravené a vláda pravděpodobně z toho důvodu jednání prozatím odložila,“ míní Vondrášek. Okrajové části újezdu mohou o víkendech a státních svátcích využívat turisté. „Nepřineslo to nic dobrého, protože les je přeplněn lidmi, a části, kam může veřejnost, jsou velmi znečištěné,“ dodala Jitka Říhová, starostka Lázu, který bezprostředně sousedí s vojenským újezdem .

Návrh komise pro rozvoj některých podbrdských obcí počítá s tím, že obce na Plzeňsku mohou získat investice o objemu 600 milionů a středočeské obce 400 milionů korun. Na dalších 250 milionů korun jsou vyčísleny plánované investice do silnic I/19 a I/20 a komunikací druhé a třetí třídy. Starostové ale musejí o přislíbené peníze žádat v rámci jednotlivých rozvojových programů. „Rožmitál má možnost podat projekty za 196 milionů korun, z čehož část by měla být dofinancována ministerstvem financí,“ doplnil Vondrášek. Mezi dalšími obcemi na Příbramsku, které zpracovaly projekty, jsou Vranovice a Sedlice shodně se 32 miliony, dále Věšín s projekty za 60 milionů, Láz má 40 milionů, Nepomuk 30 a Roželov, Mýta a Planiny patřící pod Obecní úřad Hvožďany mají projekty na 10 milionů korun.