Psí útulek Maják v Lazci u Příbrami je po letech poloprázdný.
„Vždycky tak měsíc po Vánocích, na začátku února, sem lidé přinesli pejska, který už děcka omrzel. Stávalo se taky, že jsme museli v březnu nebo v dubnu útulek zavřít, jelikož se sem už žádní psi nevešli,“ vysvětlil vedoucí útulku Maják František Limberk. Kapacita útulku je pětadvacet psů, v současné době tam pečují o sedmnáct čtyřnohých nalezenců. V lednu se jich prý sešlo v útulku kolem padesáti, ale za dva dny se podařilo vrátit je zpět majitelům. Podle Františka Limberka mají na člověka při rozhodování o živém vánočním dárku velký vliv média. „Lidé mají možnost vidět pejsky z útulků v televizi, a tak si raději pořídí staršího a vychovaného psa, než by si kupovali drahé štěně,“ řekl Limberk. Dalším důvodem prázdných kotců v útulcích je zřejmě i to, že si lidé více rozmýšlí, jestli koupí dětem pejska nebo nějaké méně náročné zvíře.
„Našim dětem stačí na pomazlení morče. Pejska zatím nechceme, stačí nám návštěva u babičky, je to velká starost,“ odpověděla Stanislava Bedřichová z Pičína.
Někteří lidé by na němé tváře z útulku nedali dopustit.Jiřího Kafura z Příbrami vzpomíná na den, kdy rodiče přivezli psa z útulku Marty Kubišové. Zamilovali se do něj na první pohled při sledování pořadu v televizi.
„Naši si vzali z útulku německého ovčáka. Nejdřív to s ním bylo hodně těžké, bál se ho celý zbytek rodiny. Sestra s dětmi k nám nějaký čas vůbec nejezdila. Nakonec musím říct, že by nikdo z nás neměnil. Dá to ale práci vybudovat si se psem vzájemnou důvěru,“ řekl Jiří Kafura.