Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Najít poslední výraz bývá nejhorší, říká profesionální křížovkář Rudolf Malý

Příbram - Že je značka Olomouce OL, musejí vědět všichni správní luštitelé křížovek. Jedenasedmdesátiletý Rudolf Malý z Příbrami, který křížovky řeší i vytváří závodně, toho musí vědět mnohem víc. Je členem křížovkářského kroužku Příbramáci a jako člen se účastnil krajských i celorepublikových přeborů. /UVNITŘ ANKETA/

24.3.2009
SDÍLEJ:

Křížovkář Rudolf Malý v roli porotce při příbramské soutěži vědeckých projektů, která se konala v Q-klubu. Foto: Lucie Nekolná

„Křížovkám se věnuji přibližně od svých pětadvaceti let, brzy jsem začal i závodně. Když vznikla Česká hádankářská liga, začal jsem také tvořit. Ze začátku byl o křížovky obrovský zájem, z časopisů měla největší tiráž Křížovka a hádanka. Po roce 1989 se časopisy s křížovkami najednou tak rozšířily, že dneska nevíte, který si vybrat,“ popsal krátce Rudolf Malý vývoj křížovek.

V Příbrami se profesionální řešitelé křížovek, logických úloh (kam patří i sudoku) a hádanek sdružují v kroužku Příbramáci, který byl založen už v roce 1942. „V současné době máme jen deset členů, většinou starších, protože mladí, kteří k nám občas přijdou, u toho nevydrží, mají spoustu jiných zájmů,“ vysvětlil Rudolf Malý. Řešení křížovek je podle něj sportovní disciplína, protože u ní musíte namáhat mozek, podobně jako u šachů.

V České republice existují krajské i celostátní přebory, soutěží se v kategoriích jednotlivců a kroužků. Soutěží-li kroužek, znamená to, že maximálně osm lidí má za úkol za devadesát minut vyřešit tři křížovky. Nesmí se používat žádné slovníky a jiné pomůcky, jediné na co se dá spolehnout, je vlastní hlava.

Křížovek existuje asi sto dvacet různých druhů. Vytvořit si vlastní jednoduchou křížovku, takzvanou švédskou, která se běžně objevuje v časopisech, může při troše trpělivosti a se slovníkem každý. „Na tvorbu některých jednodušších křížovek existují i počítačové programy. Ale když chcete dělat křížovku, která má nějaký tvar – například hřibu nebo radnice, je výhodnější dělat to ručně,“ vysvětlil Malý.

Při tvorbě křížovky se nejprve stanoví její velikost a tvar. Pak se umístí tajenka a políčka s legendou. Slova se začínají doplňovat od nejdelších a pak nezbývá než počítat, vymýšlet a hledat ve slovníku. Hojně se používají zkratky, značky, názvy měst a další zeměpisné názvy. Menší klasická křížovka se dá podle Rudolfa Malého vytvořit za jedno odpoledne. „Nejsložitější jsou ale ty dodělávky, najít poslední chybějící výraz bývá nejhorší,“ řekl Malý.

„Lidé si často říkají, proč se objevují některá slova pořád dokola. Je to tím, že krátkých slov není neomezeně. Z ptáků se často používá alap, asijský sokolík. Je to kvůli střídání samohlásek a souhlásek, potřebujete i slova, která třeba začínají na samohlásku,“ vysvětlil Malý. Za svůj výkon mohou křížovkáři získat výkonnostní třídy, za zásluhy pak bronzový, stříbrný nebo zlatý otazník. Téměř všichni členové kroužku Příbramáci jsou nositeli nějakého odznaku.

Anketa

Jak často luštíte křížovky?

Jaroslava Soukupová (27) na mateřské dovolené, Příbram
Křížovky luštím občas, asi tak dvakrát do měsíce. Většinou jde o křížovky v časopisech.

Jiří Zach (71) důchodce, Příbram
Křížovky luštím, když se mi dostanou do ruky. Ale většinou jsou pro mě moc lehké, takže luštím spíš sudoku.

Pavlína Havránková (37) na mateřské dovolené, Dobříš
Určitě luštím každý týden, křížovky i sudoku. Jednou jsem za tajenku poslanou do soutěže vyhrála kosmetiku.

Jana Ciniburková (26) nezaměstnaná, Příbram
Luštím jen občas, když se mi dostane křížovka pod ruku, tak jednou za měsíc. Sudoku nedělám vůbec.

Jarmila Nováková (51) účetní, Milín
Luštím křížovky v novinách, ale nemám na to moc času. Zkoušela jsem posílat tajenky do soutěží, ale nikdy jsem nic nevyhrála.

autor: LUCIE NEKOLNÁ

24.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení