„Máme 101 lidí na funkcích s požadovaným vzděláním, kteří nezahájili studium,“ konstatoval šéf krajského policejního ředitelství Václav Kučera. Do konce roku s těmito podřízenými bude muset vyřešit, co dál. „Buď přejdou na jiné místo, pro jehož výkon jejich kvalifikace dostačuje, nebo se rozhodnou odejít ze služebního poměru,“ naznačuje krajský policejní ředitel, jaké jsou možnosti. A připouští, že odchody může očekávat.

Už nyní ví o tom, že významná část z těch policistů, kteří nevyhoví kvalifikačním nárokům, se skutečně chystá svléknout uniformu. Ostatně – předchozí praxe v ozbrojených složkách platí při hledání nového zaměstnání jako velmi dobré doporučení…

Během loňského roku do řad středočeské policie nově nastoupilo 330 mužů a žen, o rok dříve bylo přijato 206 zájemců. Rozhodně ale neplatí, že by místo získal každý, kdo se přihlásí. Dokonce ani každý druhý. Hodně lidí neprojde prověrkou fyzické zdatnosti, ještě více jich končí na psychotestech. „Loni jsme měli na 800 vážných uchazečů, prošlo jich 330. Jsou tam poměrně ostrá kritéria – slevovat z nároků ale nemíníme,“ zdůraznil Kučera, že cílem policejních šéfů není doplnit chybějící stavy za jakoukoli cenu.

Největší přírůstky zaznamenávají policejní řady tradičně v době, kdy své studium končí maturitou absolventi středních škol – v červnu, červenci a září. Početnější ochody byly loni naopak spojeny s obdobím kolem března a pak s koncem kalendářního roku.