Večer odstartuje v 18 hodin populární bavič Zdeněk Izer s pořadem Po plastice pípl. Následovat budou hudební vystoupení místních rockových kapel, konkrétně Cowle, Sára, Matyas a Äemän Käki. Vrcholem prvního dne bude ve 23 hodin slavnostní ohňostroj.

Sobota bude patřit autosalónu a již 13. ročníku soutěže Silák Sedlčan. Tu bude moderovat úřadující Mr. Universe 2008 Petr Vaniš a absolutní mistr Evropy v klasické kulturistice 2008 Zbyněk Ceradský. V doprovodném programu nebude chybět ukázka lekce adrenalinového cvičení jumpingu.

Během odpoledních hodin vystoupí jihočeská country formace Drobek a Marty, loutkoherecká skupina České televize s pořadem Nebojte se strašidel nebo taneční orchestr ZUŠ Sedlčany. Připraveno je i vystoupení mateřského centra Petrklíč, diskotéka a karaoke show Slávy Blocha nebo celodenní turnaj v malé kopané Taverny cup 2009. Vstup je na všechny pořady zdarma.

Slavnosti se dotknou i dopravy, náměstí bude pro motoristy uzavřeno v pátek od 15.30 do 24 hodin a v sobotu od 8 do 21 hodin. Po oba dny bude uzavřeno i parkoviště na náměstí.

Slavnosti Rosa se konají každoročně na počest údajné porážky husitů. Žižkův posel, který měl požádat o pomoc ve spřízněném Benešově, si spletl cestu a dorazil do nepřátelských Sedlčan. Zde plán husitů prozradil, měšťané se spojili s okolními obcemi a husity porazili. Tolik pověst, kterou dosud žádný historik nepotvrdil, ale lidé ji slaví již od osmnáctého století.

KAREL SOUČEK