Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Příbramsku by mohl stát unikátní archeoskanzen

Příbram/ Areál vpodobě opevněného dvorce sosadou má mít doprovodný program spřiblížením života zobdobí raného středověku. Zatím se ale nepodařilo sehnat pozemek, kde by skanzen mohl stát.

12.2.2008
SDÍLEJ:

Studie archeoskanzenu, který by mohl stát na Příbramsku.Foto: Repro PB

Dva roky hledá společnost Arche Via na Příbramsku, ale i na Berounsku vhodnou lokalitu pro umístění nového archeoskanzenu. Areál vpodobě velmožského opevněného dvorce s osadou z období raného středověku (9. století po Kristovi) má navodit co nejvěrnější představu o tehdejším životě, o každodenní práci, o historických stavebních technologiích, materiálech a řemeslných dovednostech, o válečnickém umění i o starých lidových slavnostech, zvycích a duchovním světě našich předků.
 
„Ve skanzenu se počítá i s doprovodným programem určeným široké veřejnosti, který je založený na prezentaci drobného zemědělského hospodaření, historických řemesel a ostatních aspektů života starých Slovanů,“ řekla Deníku spoluautorka projektu Kateřina Sučková. Návštěvníci tohoto skanzenu by tak mohli na vlastní oči poznat například způsob bydlení různých vrstev společnosti té doby, náboženství a oslavy dobových svátků. Předpokládá se také ukázka systému opevňovacích prací a obrany, včetně šermířských, divadelních, hudebních a tanečních vystoupení.
 
Součástí projektu je pořádání tematických zájezdů pro školy, případně i škol v přírodě a letních táborů. Projekt ale naráží na podstatný problém, který spočívá vtom, že se společnosti nedaří najít pozemek. „Vytipovali jsme asi dvacet lokalit, ale žádnou znich se nám nepodařilo zatím získat. Nejčastěji byla důvodem neochota vlastníků pozemků je odprodat nebo nesouhlas úřadů sumístěním areálu,“ doplnila Kateřina Sučková. Projekt je totiž navíc limitován požadavkem na umístění ve volné krajině nenarušené současnou výstavbou nebo alespoň odstíněnou zalesněním či vhodnou konfigurací terénu. Zároveň však předpokládá v sousedství vodoteče nebo vodní plochy a v dosahu elektrické sítě.
 
"Určitou naději vidíme v oslovení představitelů obcí na Příbramsku, kteří nejlépe znají situaci ve svých katastrech a o tento projekt by měli zájem," nevzdává snahy o vybudování skanzenu spoluautorka projektu.
 
Obdobné dva areály jsou vybudované na Moravě - vobci Modrá u Uherského Hradiště a v Podoboře u Českého Těšína. Skanzeny se prý těší značnému zájmu veřejnosti a jak lze vyčíst na webových stránkách archeoskanzenu, program rozprostřený do celého roku je pestrý. Navíc na Příbramsku by mohl vzniknout první archeoskanzen podobného rozsahu v Čechách.

Autor: Karel Hutr

12.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karsten Ayong debutoval v české reprezentaci

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Příbramsko – Okresní přebor nabídl stejně jako v minulém kole souboj o čelo tabulky. Opět se ho účastnil Milín, který tentokrát jako vedoucí tým tabulky zavítal na hřiště třetích Rosovic.

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení