"Topíme plynem, ve třídách byla dnes teplota poránu 21 stupňů - na nesluneční straně bylo v poledne 22 a na sluneční 23 až 24 stupňů Celsia. V tělocvičně máme teplotu 19 stupňů Celsia," řekla v pátek například zástupkyně ředitele příbramské základní školy v Jiráskových sadech Dagmar Moravcová.

Podle vyhlášky ministerstva zdravotnictí na hygienické požadavky škol je stanoveno, že teplota vzduchu ve třídách musí být nejméně 20 až 22 stupňů Celsia a nesmí překročit 26 stupňů Celsia. Teplota vzduchu v tělocvičně nesmí klesnout pod 18 stupňů.

"Ve všech prostorech, kde probíhá výuka, máme teploměry a pravidelně teplotu kontrolujeme a v závislosti na tom regulujeme topení," doplnila Moravcová.

V diskuzi u článku se objevila stížnost Mirka, bývalého žáka Základní školy 28. října Příbram, že ve třídě kvůli zimě museli žáci sedět v bundách. Proti tomu se ale brání ředitelka školy Iva Palánová. Vzpomněla si, že loni prý došlo k výpadku tepla na celém březohorském sídlišti z důvodu přepojení výměníku, takže v té době prý mohlo být dětem chladněji.

„Trvalo to ale pouze jeden den. Jinak si nemůžeme na nedostatek tepla stěžovat. Příbramská teplárna nám vždy ochotně vyjde s dodávkou tepla vstříc,“ chválila si Iva Palánová.

Podle výrobního ředitele Příbramské teplárenské Jaroslava Hrabce ale vůbec není vyloučeno, že by k nějaké havárii kvůli nízkým teplotám nemohlo dojít. „Máme v tomto období co dělat, abychom zvýšenou dodávku tepla vyrobili, ale zatím naštěstí nenastal žádný problém. Před zimou jsme preventivně prováděli spoustu oprav a výměn potrubí,“ informoval Deník Jaroslav Hrabec.

Další stížnost vložila bývalá studentka Obchodní akademie v Příbrami. „Na obchodní akademii, kde jsem v minulém školním roce odmaturovala, jsme celé zimní období chodili v zimních bundách, je to taková tradice, “ objevilo se v diskuzi. ŘeditelkaObchodní akademie v Příbrami Marcela Blažkována to říká: „Je to složité, protože dvě staré a studené budovy vytápí jedna kotelna. Chvíli to trvá, než se prostory vytopí, obzvlášť v tomto období. Také musíme vyjít s rozpočtem. Školník v mrazech začíná topit už v neděli." V pondělí bylo v prostorách školy 18 stupňů Celsia.