Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladý příbramský historik František Bártík se podílí na námětech pro Českou televizi

Příbram - Štáb ostravského studia České televize natáčel v Památníku Vojna záběry pro dokumentární pořad Tajné akce StB.

8.4.2009
SDÍLEJ:

Historik moderních dějin František Bártík.Foto: archiv autorky

Památník Vojna v Lešeticích u Příbrami je otevřen již pátým rokem. Od doby, kdy byl zpřístupněn široké veřejnosti, připomíná ve své expozici jedno z nejsmutnějších období našich moderních dějin. Za dobu svého otevření se bývalý lágr Vojna stal mnohokrát cílem filmařů, a to jak dokumentaristů, tak štábů hraných snímků. Šlo o filmaře zabývající se érou padesátých let, tak i dobou II. světové války či dokonce i nedávných událostí. Vedle neutuchající obliby ze strany filmařů se Památník Vojna těší také rostoucímu zájmu veřejnosti. „Jsme opravdu rádi, že ruku v ruce se zájmem televizí jde také stále se zvyšující zájem veřejnosti. Můžeme říci, že od otevření památníku v roce 2005 návštěvnost stoupá a v loňském roce dosáhla 25 tisíc návštěvníků, což je třináctiprocentní nárůst oproti předchozímu roku, a doufáme, že v letošním roce bude toto číslo překonáno,“ říká ředitel Památníku Vojna Václav Trantina.

Minulý týden navštívil Vojnu štáb ostravského studia České televize, aby v areálu památníku natočil několik záběrů pro dokumentární pořad Tajné akce StB. „Budeme zde točit celkem tři díly cyklu. Toto místo jsme využili, protože se jedná o hodně magické místo, a tak jsme ho využili, abychom tu natočili s průvodcem pořadu Ondřejem Vetchým jeho úvodní slovo,“ vysvětluje režisérka cyklu Tajné akce StB Petra Všelichová. Bývalý lágr Vojna silně zapůsobil i na herce Ondřeje Vetchého, který celým cyklem diváky provází. „Tady jsem poprvé. Viděl jsem to samozřejmě už v několika filmech, teď si to uvědomuji, ale tady jsem poprvé… Je to příšerné místo. První, co mě napadá, je, že to dělali český lidi Čechům, a to je pro mě úplně nepřijatelné a je to zavrženíhodné,“ popsal své pocity Ondřej Vetchý.

Jeden z dílů, který na Vojně televize natáčela, nese název Budování. Jedná se o operaci Státní bezpečnosti, při níž byli zatčeni v říjnu 1949 vysocí představitelé podniku Jáchymovské doly. Celkem bylo zatčeno 24 lidí, z nichž bylo k vysokým trestům odsouzeno 16 zatčených. Autorem námětu tohoto dílu je František Bártík, který v památníku pracuje jako historik moderních dějin. „Tato akce sice nemá s Příbramí ani s vězeňstvím příliš společného. Sem na Vojnu televize přijela natáčet z toho důvodu, že zde máme novou expozici Těžba uranu v českých zemích a v této expozici se nachází originální uniforma jednoho ze zatčených, inženýra Bohuslava Hegnera z doby, kdy byl ředitelem jáchymovských dolů,“ vysvětluje František Bártík. O tom, jak Bohuslav Hegner nakonec dopadl, svědčí zápis z vězeňského posudku věznice v Opavě, kdy si odpykával svůj trest: „Hegner Bohuslav, nar. 22.8.1892 v Plzni, odsouzen bývalým státním soudem v Praze…. K trestu odnětí svobody na doživotí. Amnestií z roku 1955 mu byl trest snížen na 25 roků… Do zdejšího NPT byl přemístěn dne 19.3.1953 a je pracovně zařazen na tech. oddělení. Přidělenou práci vykonává svědomitě a zodpovědně, zapojil se do pracovního soutěžení a svoje závazky vždy do důsledku splní. Značnou měrou se podílel na zlepšovacích námětech, kterými bylo našemu hospodářství ušetřeno značných úspor. I přes svoji těžkou vleklou chorobu, snaží se pracovat i v době svého volna. Rovněž po stránce kázně a pořádku na něho nebylo za celou dobu výkonu trestu žádných stížností a nemá záznam o kázeňském potrestání. Svým správným postojem ukazuje, že trest na něho patřičnou měrou zapůsobil a že nebude třeba, aby si trest odpykal celý, tak jak mu byl rozsudkem vysloven… náčelník NPT“

Nejednalo se o první spolupráci s Českou televizí. František Bártík je autorem již několika námětů k dokumentům s tématikou 50. let v naší historii, jako byly např. tajné přechody hranic a mnohé další.

„Co se týče spolupráce na Tajných akcích StB, byl jsem osloven scénáristkou Šárkou Horákovou, zda bych nevěděl o nějaké tajné akci, která probíhala v uranovém průmyslu, takže jsem začal pracovat právě na akci Budování,“ dodává mladý historik.

Možná již na podzim se autoři cyklu na Vojnu vrátí, aby v prostorách lágru natočili záběry pro další díl o akci Svatopluk. Mělo by se jednat o akci, kdy se do zorného pole StB dostal Svatopluk Rada, další významný představitel jáchymovských dolů a uranového průmyslu v Československu vůbec. „K zatčení Svatopluka Rady nakonec nedošlo, protože dostal echo od spolupracovníka Státní bezpečnosti, že bude zatčen a údajně, což není zcela jasně prokázáno, měl spáchat sebevraždu. Ovšem možná to byla vražda,“ přibližuje František Bártík námět pro chystaný další díl pořadu.

Díl o akci Budování, který štáb České televize na Vojně minulý týden natáčel, by se měl na televizní obrazovce objevit v pondělí 25. května večer na ČT 1.

VLAĎKA KNĚZOVÁ

8.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení