VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dodržujete vánoční zvyky? Podívejte se, jak vypadal Štědrý den našich předků

Jsou Vánoce. Nahlédněte, jaké zvyky lidé dodržovali dříve, které přetrvaly a co se jedlo? Kapr s bramborovým salátem to nebýval. A věděli jste, že prášek z usušených rybích kostí sloužil proti bolestem?

24.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Štědrý den je tady. Jaké zvyky s tímto svátkem souvisejí?

Celý den směřuje vlastně k slavnostní večeři. Vše začíná pečením vánočky. Na tu má hospodyňka zadělávat vždy v bílé zástěře, při práci s nikým nemluvit a hlavně – během kynutí těsta vyskakovat do výšky, aby i těsto pěkně „vyskočilo“. Rukama od těsta se pak mají objímat ovocné stromy, aby dávaly pěknou úrodu. Do vánočky se někde zapéká mince. Kdo ji najde, bude celý rok bohatý.
Štědrovečerní stůl vyžaduje zvláštní úpravu. U stolu má být vždycky sudý počet osob. Chybí-li někdo nebo nedávno člen rodiny zemřel, připravuje se pro něj prázdný talíř. Pod talíře se kladou mince, které symbolizují bohatství. Hojnost a zdraví v příštím roce nám zaručí řada dalších věcí: mísa s devaterem druhů ovoce, mistička s čočkou, jáhly nebo obilím jako symbol hojnosti, česnek – symbol síly, hrách a med – záruka zdraví.
Zvláštní zvyk byl zaznamenán v obci Chrtníč.
Tam muselo být na stole i zelí, protože prý, kdo se na Štědrý den nají zelí, nikdy nezabloudí. Od štědrovečerního stolu se nesmí vstávat, aby v příštím roce nikdo nezemřel. Výklad tohoto zvyku jinde je ale mnohem prozaičtější: hospodyni, která vstane od stolu, nebudou sedět slepice na vejcích.


Kapr s bramborovým salátem nebýval hlavním jídlem

Jídla na stole muselo být tolik, aby se všichni nasytili a ještě zbylo, což zase zaručovalo hojnost pro příští rok. Hlavním jídlem nebyl ovšem vůbec kapr a bramborový salát, jak jsme zvyklí. Večeře začínala polévkou: hrachovou, krupkovou nebo houbovou. Na Šumavě se podával pokrm z rozvařeného ovoce, takzvaná muzika, nebo se jedlo jídlo z krupek a hub, osolených a okořeněných česnekem, takzvaný kuba. Někde se nabízel též jahelník se švestkami či hrách. Pokud se vůbec připravovala ryba, bylo to většinou v omáčce „na černo“. Z moučných jídel se podávala samozřejmě vánočka, někde takzvané peřinky, tedy buchtičky spařené mlékem nebo měchurky nadívané mákem a tvarohem. Nedílnou součástí večeře bylo také ovoce, ať už sušené nebo čerstvé.
Jíst se ale smělo až po vyjití první hvězdy. Proto se Štědrému večeru někdy říká Dohvězdný večer. Do té doby se lidé museli postit, aby „viděli zlaté prasátko) – a aby jim čas lépe utíkal a zároveň se ledacos zajímavého dozvěděli o budoucnosti, věnovali se řadě zvyků. Známé je rozkrajování jablek a hledání hvězdičky, slévání olova či vosku, házení střevícem nebo vyhledávání obrázku ženicha v hladině studánek. Budoucnost ukáže ale i řada méně známých zvyků. Řada z nich je určena vdavekchtivým dívkám. Svobodné děvče zaklepe na Štědrý den na kurník. Ozve–li se kohout, vdá se, ozve–li se slepice, zůstane „sedět“. Nebo děvče nabere do zástěry hromadu polínek a ve světnici je spočítá, jsou–li sudá, vdá se, jsou–li lichá i ona zůstane sama nebo si vezme vdovce. Vytáhne–li z hromady polínek štěpinu rovnou, dostane hezkého muže, bude–li křivá, manžel bude ošklivec.


Kdo našel pod hrnečkem dřevo, ten do roka zemře

Některé obyčeje ale ukáží i možnou smrt v příštím roce. Třeba tento: pod hrnečky se daly uzlík, dřevo a peníz. Kdo odkryl uzlík, odejde z domu, kdo peníz, zbohatne, ale kdo dřevo, toho čeká rakev, zemře. Smrt určil osud také tomu, jehož stín na Štědrý den neměl hlavu nebo byl dvojitý.
Na Štědrý den se rozhodovalo i o budoucí úrodě a dobrém chodu celé domácnosti. Například na Chodsku se ovazovaly stromy s říkáním: „Vovazujte se štípkové, ať vám nepomrznou kvítkové.“ Pod stromy se zakopávaly rybí kosti pro lepší úrodu, domácí zvířata dostávala výslužku od večeře (známé Erbenovovo „…kravám po výslužce, kohoutovi česneku, hrachu jeho družce.“). Aby pes dobře hlídal, dával mu hospodář do tlamy kousek česneku, ryby a chleba a pak ho třikrát provedl okolo stavení.


Prášek z usušených rybích kostí sloužil proti bolestem

V tento den se daly pořídit i různé léčivé prostředky. Například drobečky ze stolu zakopané v koutě zahrady daly vyrůst léčivé řimbabě. Prášek z usušených rybích kostí sloužil proti bolestem. Topinky, které děti snědly na Štědrý den, byly osvědčeným prostředkem proti osypkám a vyrážkám.
Ale štědrovečerní kouzlo dokázalo i věci méně bohumilé. Například kulky ulité na Štědrý den nikdy neminuly cíl. Sanice z černého kocoura tento den zadušeného a uvařeného otvírala poklady a činila člověka neviditelným. Jenže tyto zvyky nějak příliš zjihlou atmosféru Vánoc nepodporují, viďte?
Vraťme se tedy na závěr ještě k jednomu starému obyčeji. Rodina měla mít na Štědrý den hosta. Vzpomeňme na líčení Boženy Němcové, která píše, že babička, pokud by v domě žádný host nebyl, byla ochotna jít pro něj třeba až na rozcestí. Tento zvyk podporovalo i světlo rozsvícené svíčky v okně: bylo symbolem toho, že potřebný člověk může přijít zaklepat – a nenajde uzamčená srdce.
Není právě tento obyčej z celé té plejády předávané nám minulými generacemi obyčejem nejkrásnějším a nejlépe vystihujícím atmosféru Vánoc?

HELENA POSPÍCHALOVÁ

24.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 16 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Hledáme nové kolegy do moderního Call centra v Příbrami. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Sídlíme na hlavním náměstí s výhledem na Hořejší Oboru. , , Telefonní operátor:, , Pracovní náplň: , • komunikace s klienty prostřednictvím telefonu, • péče o stávající zákazníky, • doprodej služeb zákazníkům , • domlouvání schůzek , , Požadujeme: , • dobré komunikační schopnosti, • znalost práce na PC, • pozitivní a optimistický přístup k práci , • (Od brigádníků požadujeme odpracovat alespoň 20 hodin týdně.) , , Pracovní doba: , • Po – Pá, • víkendy + státní svátky volné , • pouze ranní směny, • individuální rozvržení pracovní doby , , Platové ohodnocení:, Celková průměrná mzda: 16 - 20 000 Kč , Pevný základní plat je: 13 000 Kč , Bonus za poctivou docházku: 2 000 , Neomezené prémie – průměr 1 - 5 000 Kč., Práce je možná i na zkrácený pracovní poměr: 4, 5, 6, 7 hodin., , (Mzda je vyplácena vždy v řádných termínech dle zákona.) , , Mezi další benefity patří například: , • vyplácená jubilea , • nabídka levnějšího volání , • zdarma občerstvení na pracovišti , • hry a soutěže o různé ceny + další aktivity a ohodnocení, která pozitivně ovlivňují náladu a život našich operátorů., , V případě zájmu volejte na tel: 380 900 122.. Pracoviště: Atoda telemarketing, spol. s. r. o. - pobočka příbram, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 3, 261 01 Příbram 1. Informace: Nicola Plánská, +420 380 900 122.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 35 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v ostatní výrobě Mistři ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: mistři výroby, Požadavky:, znalost výkresové dokumentace, řidičské oprávnění sk. B, znalost práce na PC, znalost AJ/NE výhodou, Zaměstnanecké výhody: automobil, příspěvky na obědy, Nástup možný ihned. Mzda: 35 000,- až 45 000,- Kč, práce přesčas s bonifikací 25/50/100%, Kontakt:Kovařík Jakub Ing., tel.: 604 847 608, e-mail: kovarik.jakub@technoing.cz, Místo výkonu práce:KK T E CH N O I N G spol. s r.o. provozovna Dobříš, Rosovická č.p. 1896, Dobříš. Pracoviště: Kk t e ch n o i n g spol. s r.o. provozovna dobříš, Rosovická, č.p. 1896, 263 01 Dobříš. Informace: Jakub Kovařík, +420 604 847 608.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: administrativní pracovník/ce, Pozice je vhodná i pro absolventy., Náplň práce:, - práce s databází dlužníků, - evidence přijaté a odeslané korespondence, - kontrola plnění povinností dlužníků, - plánování a koordinace pracovních kalendářů, Požadavky:, - uživatelskou znalost práce na PC (MS Office - zejména Excel, internet), - schopnost samostatné práce, improvizace a rychlé reakce, organizační schopnosti, - spolehlivost a pečlivost, výpis z rejstříku trestů, Nabízíme:, motivující finanční ohodnocení, flexibilní pracovní doba (možnost i zkráceného pracovního úvazku, min. 30 hodin/ týden), smlouvu na HPP, Nástup možný ihned na dobu určitou do 14.8.2019 s možností prodloužení., Mzda: 15 000,- až 25 000,- Kč, Kontakt: Sedláková Kateřina, tel.: 731 895 607, e-mail: ksedlakova@jsedlak.cz, Své životopisy zasílejte emailem na ksedlakova@jsedlak.cz nebo osobně na adrese Náměstí 51, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem., Místo výkonu práce: Ing. Josef Sedlák MBA provozovna Rožmitál p/Tř., Náměstí č.p. 51. Pracoviště: Ing. josef sedlák mba provozovna rožmitál p/tř., Náměstí, č.p. 51, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Kateřina Sedláková, +420 731 895 607.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Mzdový účetní 25 000 Kč

Odborní účetní mzdoví Mzdový/á účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice:mzdový/á účetní, Náplň práce:, - zpracování kompletní mzdové agendy, - komunikace s příslušnými úřady , - činnosti spojené s vyúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti, - zpracování základní pracovněprávní dokumentace, Požadujeme:, - min. středoškolské vzdělání, - aktivní znalost pracovněprávní legislativy a mzdových předpisů, - aktivní řidič skupiny B podmínkou , - praxe min. 3 roky, - znalost práce s Excelem, - pečlivost, samostatnost, Zaměstnanecké výhody:zázemí prosperující a stabilní firmy, práci na hlavní pracovní poměr, 25 dní dovolené , stravenky, příspěvek na dovolenou, vánoční příspěvek,příspěvek na penzijní spoření , průběžné vzdělávání v oboru , mzda dle odborných znalostí a zkušeností, Nástup možný ihned. Mzda: 25 000,-Kč, Kontakt: Jindřichová Lucie Ing., tel.: 605 206 066, e-mail: lucie.jindrichova@primagra.cz, Místo výkonu práce:Primagra, a.s., Nádražní č.p. 310, Milín. Pracoviště: Primagra, a.s., Nádražní, č.p. 310, 262 31 Milín. Informace: Lucie Jindřichová, +420 605 206 066.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V pátek odpoledne hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Důvodem je požár ve výrobní hale koupelen Ravak, ve které se zpracovávají plasty.
20

V Ravaku znovu začalo hořet. K troskám haly vyjeli hasiči

V pátek 17. srpna v Dobříši začal další ročník Mezinárodního kynologického festivalu. Páteční večer po programu využili účastníci k tréninku a nabírání sil před sobotním závodem.
12

V Dobříši odstartoval Mezinárodní kynologický festival

Těším se, ale moje příprava bude standardní, říká o návratu na Letnou Švenger

Příbram – V letní přípravě vyhrál souboj o post brankářské jedničky a důvěru trenérů splácí kvalitními výkony. Zkušený příbramský gólman Milan Švenger dokonce v posledním zápase proti Dukle Praha vychytal čisté konto. Nyní se pokusí zastavit střelce pražské Sparty, v zápase, který pro něj osobně bude mít velmi speciální příchuť. Na Letnou totiž přijede poprvé v kariéře jako soupeř. Nejen o tom promluvil v rozhovoru.

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

V Příbrami hořela výrobní hala. Škoda se pohybuje v desítkách milionů

Příbram - V pátek odpoledne hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu (ze čtyř možných). Důvodem byl požár ve výrobní hale koupelen Ravak, ve které se zpracovávají plasty. Požár se podařilo dostat pod kontrolu až v sobotu ráno. Předběžná škoda je vyčíslena na padesát milionů korun. 

Lesy suchem velice trpí. Opatření se projeví až za desítky let

Příbramsko – Dlouhodobý nedostatek srážek a tropické teploty nepůsobí problémy jen lidem a zvěři. Ohroženy jsou také lesy. Problémem je nevhodná skladba druhů stromu v lesích, protože ve velké části lesních porostů převládají smrkové monokultury a to i na místech, kde pro ně nejsou vhodné podmínky, stromy pak nejsou v dobré kondici a jsou náchylné k napadení škůdci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT