VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dodržujete vánoční zvyky? Podívejte se, jak vypadal Štědrý den našich předků

Jsou Vánoce. Nahlédněte, jaké zvyky lidé dodržovali dříve, které přetrvaly a co se jedlo? Kapr s bramborovým salátem to nebýval. A věděli jste, že prášek z usušených rybích kostí sloužil proti bolestem?

24.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Štědrý den je tady. Jaké zvyky s tímto svátkem souvisejí?

Celý den směřuje vlastně k slavnostní večeři. Vše začíná pečením vánočky. Na tu má hospodyňka zadělávat vždy v bílé zástěře, při práci s nikým nemluvit a hlavně – během kynutí těsta vyskakovat do výšky, aby i těsto pěkně „vyskočilo“. Rukama od těsta se pak mají objímat ovocné stromy, aby dávaly pěknou úrodu. Do vánočky se někde zapéká mince. Kdo ji najde, bude celý rok bohatý.
Štědrovečerní stůl vyžaduje zvláštní úpravu. U stolu má být vždycky sudý počet osob. Chybí-li někdo nebo nedávno člen rodiny zemřel, připravuje se pro něj prázdný talíř. Pod talíře se kladou mince, které symbolizují bohatství. Hojnost a zdraví v příštím roce nám zaručí řada dalších věcí: mísa s devaterem druhů ovoce, mistička s čočkou, jáhly nebo obilím jako symbol hojnosti, česnek – symbol síly, hrách a med – záruka zdraví.
Zvláštní zvyk byl zaznamenán v obci Chrtníč.
Tam muselo být na stole i zelí, protože prý, kdo se na Štědrý den nají zelí, nikdy nezabloudí. Od štědrovečerního stolu se nesmí vstávat, aby v příštím roce nikdo nezemřel. Výklad tohoto zvyku jinde je ale mnohem prozaičtější: hospodyni, která vstane od stolu, nebudou sedět slepice na vejcích.


Kapr s bramborovým salátem nebýval hlavním jídlem

Jídla na stole muselo být tolik, aby se všichni nasytili a ještě zbylo, což zase zaručovalo hojnost pro příští rok. Hlavním jídlem nebyl ovšem vůbec kapr a bramborový salát, jak jsme zvyklí. Večeře začínala polévkou: hrachovou, krupkovou nebo houbovou. Na Šumavě se podával pokrm z rozvařeného ovoce, takzvaná muzika, nebo se jedlo jídlo z krupek a hub, osolených a okořeněných česnekem, takzvaný kuba. Někde se nabízel též jahelník se švestkami či hrách. Pokud se vůbec připravovala ryba, bylo to většinou v omáčce „na černo“. Z moučných jídel se podávala samozřejmě vánočka, někde takzvané peřinky, tedy buchtičky spařené mlékem nebo měchurky nadívané mákem a tvarohem. Nedílnou součástí večeře bylo také ovoce, ať už sušené nebo čerstvé.
Jíst se ale smělo až po vyjití první hvězdy. Proto se Štědrému večeru někdy říká Dohvězdný večer. Do té doby se lidé museli postit, aby „viděli zlaté prasátko) – a aby jim čas lépe utíkal a zároveň se ledacos zajímavého dozvěděli o budoucnosti, věnovali se řadě zvyků. Známé je rozkrajování jablek a hledání hvězdičky, slévání olova či vosku, házení střevícem nebo vyhledávání obrázku ženicha v hladině studánek. Budoucnost ukáže ale i řada méně známých zvyků. Řada z nich je určena vdavekchtivým dívkám. Svobodné děvče zaklepe na Štědrý den na kurník. Ozve–li se kohout, vdá se, ozve–li se slepice, zůstane „sedět“. Nebo děvče nabere do zástěry hromadu polínek a ve světnici je spočítá, jsou–li sudá, vdá se, jsou–li lichá i ona zůstane sama nebo si vezme vdovce. Vytáhne–li z hromady polínek štěpinu rovnou, dostane hezkého muže, bude–li křivá, manžel bude ošklivec.


Kdo našel pod hrnečkem dřevo, ten do roka zemře

Některé obyčeje ale ukáží i možnou smrt v příštím roce. Třeba tento: pod hrnečky se daly uzlík, dřevo a peníz. Kdo odkryl uzlík, odejde z domu, kdo peníz, zbohatne, ale kdo dřevo, toho čeká rakev, zemře. Smrt určil osud také tomu, jehož stín na Štědrý den neměl hlavu nebo byl dvojitý.
Na Štědrý den se rozhodovalo i o budoucí úrodě a dobrém chodu celé domácnosti. Například na Chodsku se ovazovaly stromy s říkáním: „Vovazujte se štípkové, ať vám nepomrznou kvítkové.“ Pod stromy se zakopávaly rybí kosti pro lepší úrodu, domácí zvířata dostávala výslužku od večeře (známé Erbenovovo „…kravám po výslužce, kohoutovi česneku, hrachu jeho družce.“). Aby pes dobře hlídal, dával mu hospodář do tlamy kousek česneku, ryby a chleba a pak ho třikrát provedl okolo stavení.


Prášek z usušených rybích kostí sloužil proti bolestem

V tento den se daly pořídit i různé léčivé prostředky. Například drobečky ze stolu zakopané v koutě zahrady daly vyrůst léčivé řimbabě. Prášek z usušených rybích kostí sloužil proti bolestem. Topinky, které děti snědly na Štědrý den, byly osvědčeným prostředkem proti osypkám a vyrážkám.
Ale štědrovečerní kouzlo dokázalo i věci méně bohumilé. Například kulky ulité na Štědrý den nikdy neminuly cíl. Sanice z černého kocoura tento den zadušeného a uvařeného otvírala poklady a činila člověka neviditelným. Jenže tyto zvyky nějak příliš zjihlou atmosféru Vánoc nepodporují, viďte?
Vraťme se tedy na závěr ještě k jednomu starému obyčeji. Rodina měla mít na Štědrý den hosta. Vzpomeňme na líčení Boženy Němcové, která píše, že babička, pokud by v domě žádný host nebyl, byla ochotna jít pro něj třeba až na rozcestí. Tento zvyk podporovalo i světlo rozsvícené svíčky v okně: bylo symbolem toho, že potřebný člověk může přijít zaklepat – a nenajde uzamčená srdce.
Není právě tento obyčej z celé té plejády předávané nám minulými generacemi obyčejem nejkrásnějším a nejlépe vystihujícím atmosféru Vánoc?

HELENA POSPÍCHALOVÁ

24.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 16 700 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovníci v sociálních službách - chráněné bydlení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16700 kč, mzda max. 25500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pracovníci v sociálních službách - chráněné bydlení, Náplň práce: péče a podpora klientům s mentálním i kombinovaným postižením, nácvik jednoduchých denních činností a podpora soběstačnosti klientů, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím, vzdělávací a aktivizační činnosti, příprava a vedení činností klientů, vedení dokumentace a individuální plánování., Požadavky: akreditovaný kurz pracovníka v sociálních službách nebo odpovídající vzdělání dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (kurz lze absolvovat až po nástupu do pracovního poměru), aktivní řidič - sk. B podmínkou, základní znalost práce s PC, samostatnost, dobré komunikační dovednosti, aktivita, flexibilita, kladný vztah k lidem se zdravotním postižením., Nabízíme: plný pracovní úvazek, místo výkonu práce Příčovy, denní 12hodinové směny dle plánu směn - včetně víkendů, nástup dle dohody, pracovní poměr zatím na dobu určitou (1 rok), v případě vzájemné spokojenosti možnost prodloužení, plat odpovídající nařízení vlády 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě (od 16 700 Kč do 25 500 Kč dle dosažené praxe a pracovních výsledků)., Přihlášky do výběrového řízení prosím zasílejte na email: personalni@domov-nalzovice.cz. Přihláška do výběrového řízení musí obsahovat: 1) profesní životopis, 2) motivační dopis (kde mmj. uveďte, proč se o nabízenou pozici ucházíte a co od ní očekáváte, jaké konkrétní zkušenosti, znalosti a dovednosti nám můžete nabídnout)., Nástup: od 1.6.2018 do 31.5.2019. Mzda: 16 700,- až 25 500,- Kč, Kontakt: Klosková Silvie Ing., e-mail: personalni@domov-nalzovice.cz, Místo výkonu práce: Nalžovický zámek, poskytovatel sociálních služeb- Příčovy, Příčovy č.p. 108, Sedlčany. Pracoviště: Nalžovický zámek, poskytovatel sociálních služeb- příčovy, 264 01 Sedlčany. Informace: Silvie Klosková, +420 318 864 122.

Obchod - Obchod Nákupčí 40 000 Kč

Nákupčí Auditoři pro záruční servis. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: auditoři pro záruční servis, OC, Auditoři pro záruční servis posuzujtí záruční nároky podle záručních zásad. Komunikují s prodejci a správci služeb se sídlem v celé EMEA. Analyzují závady a jsou v těsné spolupráci s výrobou. Zajišťují správné nastavení produktu v záručním systému. Podporují a poskytují školení pracovníkům v terénu o systémech a nástrojích. Poskytují pravidelné přehledy pro svůj region nebo produkt., Požadujeme:, - vynikající počítačové dovednosti - zkušenosti s ERP systémem, - zkušenosti se strojírenskými nebo automobilovými motory, spalovacími motory, technologií BUS a hydraulikou, ..., - schopnost číst technické dokumentace a vydávat doporučení, - zkušenosti v B2B průmyslu, - zkušenosti s vedením lidí, - flexibilita cestování po celé Evropě, Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, 5 týdnů dovolené, stravenky, Nástup: ihned. Mzda: 40 000,- Kč, Kontakt: Hříbalová Hana, e-mail: hana.hribalova@doosan.com, Místo výkonu práce: Doosan Infracore Europe, odštěpný závod, U Kodetky č.p. 1810, 263 01 Dobříš. Pracoviště: Doosan infracore europe, odštěpný závod, U Kodetky, č.p. 1810, 263 01 Dobříš. Informace: Hana Hříbalová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: skladník/ce, Vaší každodenní náplní práce bude:, - Příjem a výdej materiálu a náhradních dílů tryskacích strojů, - Balení materiálu před expedicí, - Provádění inventury skladových zásob, - Každodenní obsluha jeřábu a vysokozdvižného vozíku, - Práce s PC (interní systém, MS office), Na tuto pozici budete potřebovat:, - Praxi na pozici skladníka, - Výhodou je mít platné zkoušky na vysokozdvižný vozík a jeřábnické zkoušky (V případě, že průkazy nevlastníte, rádi Vám je zajistíme.), - Šikovnost, zručnost a pracovitost, Co Vám naše společnost nabízí?, - Atraktivní mzdové ohodnocení a věrnostní odměny, - Motivující měsíční finanční bonus a placené přesčasy, - Příplatky za přesčas 25% přes týden ze základní mzdy, - Příplatky za přesčas 50% o víkendech ze základní mzdy, - Příplatky za práci o svátku 100%, - Příplatek za noční práci 15 Kč/odpracovaná noční směna, - Příplatek za odpolední práci 6 Kč/ odpracovaná směna, - Týden dovolené navíc (5 týdnů dovolené), - Závodní stravování přímo v areálu společnosti, - Dostupnost MHD, hlídané parkoviště v areálu společnosti, - Výhodný mobilní tarif nejen pro Vás, ale také pro vaše rodinné příslušníky, - Finanční příspěvky na penzijní/životní připojištění, sportovní či kulturní aktivity, firemní akce, večírky a další zajímavé benefity, V případě zájmu o volnou pracovní pozici nám zašlete Váš strukturovaný životopis. Pečlivě čteme každý zaslaný životopis a všem odpovídáme. , Zasláním životopisu souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů pro účel výběrového řízení na pracovní pozici, o kterou se ucházíte a pouze po dobu trvání výběrového řízení., Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, sportovní či kulturní aktivity a další benefity, Nástup od 1.6.2018. Mzda: 19 000,- Kč, Kontakt:Michaela Karlová Bc., tel.: 318 479 212 od 9:00 do 15:00 hod., e-mail: prace@wheelabratorgroup.com, Místo výkonu práce:Wheelabrator Czech s.r.o., Za Balonkou č.p. 269, Příbram I. Pracoviště: Wheelabrator czech s.r.o., Za Balonkou, č.p. 269, 261 01 Příbram 1. Informace: Karlová Michaela, +420 318 479 212.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 500 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Výroba lahůdek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: výroba lahůdek, Pomocná síla do výrobny lahůdek., Noční směna od 18:00 - 2:00 hod., Nástup možný ihned. Mzda: 16 500,- Kč, Kontakt: Marešová Monika, tel.: 739 855 007, e-mail: monikaamy@seznam.cz, Místo výkonu práce: Pekárny Vodička s.r.o. -Březové Hory, Mariánská č.p. 85, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Pekárny vodička s.r.o. -březové hory, Mariánská, č.p. 85, 261 01 Příbram 1. Informace: Monika Marešová, +420 739 855 007.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Čenkově zahynul řidič elektrokoloběžky po střetu s nákladním autem

Ilustrační foto

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Neschválený prodej zmrzliny hygienici okamžitě ukončili

Střední Čechy - Vyhovět zájmu spotřebitelů není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo, pokud se poptávka týká nebaleného zboží potravinářského charakteru. 

Čeští stíhači si z mezinárodního cvičení NATO Tiger Meet 2018 odnášejí 3. místo

Čáslav /FOTOGALERIE/ - V uplynulých dnech skončilo mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet 2018 v polské Poznani. Čáslavská základna se prestižního cvičení účastnila se 4 letouny JAS-39 Gripen, piloti během dvou týdnů absolvovali 47 letů a ve vzduchu strávili více než 54 hodin.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Spalničkami nově onemocněla čtveřice dospělých

Střední Čechy – Čtyři noví pacienti během uplynulého týdne! K neradostnému zjištění dospěli v pátek středočeští hygienici, kteří mapují výskyt onemocnění spalničkami. Zatímco před týdnem evidovali v kraji rovné dvě desítky nemocných, nyní už je potvrzených případů 24. Nově onemocněli čtyři dospělí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT