VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brdským obcím prý pomůže miliarda

BRDY - Rozvoji patnácti vyvolených obcí kolem Brd může pomoci více než jedna miliarda korun ze státního rozpočtu a také z evropských zdrojů.

10.10.2007
SDÍLEJ:

Ivan FuksaFoto: DENÍK/Martin Lukeš

Patnácti obcím na Podbrdsku, které vláda vytypovala, má do budoucna výrazně pomoci v jejich rozvoji miliarda korun. Jedná se o vesnice v sousedství Vojenského újezdu Brdy i mimo něj, které leží nejblíže navrženému místu, kde by mohl stát radar americké protiraketové obrany.
 
Vláda ovšem popírá finanční podporu v souvislosti s případným umístěním americké základny. O tom, že by do Brd putovaly peníze ze státního rozpočtu a také z evropských fondů ve výši přes jednu miliardu korun, hovořil náměstek ministra financí a předseda vládní Komise pro rozvoj Brdska Ivan Fuksa v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.
 
Komise, která má řešit přerozdělování těchto slibovaných peněz, vznikla na začátku října a jejími členy jsou mimo dalších například starosta Rožmitálu Josef Vondrášek nebo jeho kolega ze Spáleného Poříčí Pavel Čížek.

Peníze má dostat jen patnáct obcí

Z českých i evropských zdrojů by do Brd, kde Američané plánují umístit radar protiraketové obrany, měla jít asi jedna miliarda korun. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra financí a předseda vládní Komise pro rozvoj Brdska Ivan Fuksa. Podle něj ministerstvo financí vyčlenilo asi 200 až 250 milionů korun, zbytek by měl jít mimo jiné z evropských fondů.
 
Fuksa uvedl, že investice by měly především mířit do zlepšení infrastruktury nebo dopravní dostupnosti regionu. „To znamená výstavba nových komunikací a rekonstrukce starých komunikací,“ řekl v televizi Fuksa. Podle něj bude třeba také investovat do čističek, kanalizací nebo do obnovy veřejných budov. Myslí si totiž, že obce v Brdech dlouho negativně těžily z toho, že leží v okolí vojenského újezdu.
 
Vláda třináctičlennou Komisi pro rozvoj Brdska ustavila na začátku října. Jejím cílem je koordinovat investiční projekty v obcích z okolí plánované stavby amerického radaru. Brdské obce reprezentují starosta Spáleného Poříčí na Plzeňsku Pavel Čížek a Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vondrášek. Zatímco Čížek je zastáncem vyjednávání s vládou, Vondrášek zastupuje ligu starostů, která radar razantně odmítá. Kromě toho jsou v komisi také představitelé šesti ministerstev a náměstci hejtmanů Plzeňského a Středočeského kraje. Vláda se zavázala, že peníze budou do brdských obcí směřovat bez ohledu na to, zda Američané nakonec radar nedaleko Míšova na Plzeňsku postaví.
 
Komise má zasedat zítra a před tím se starostové obcí, kterých se to týká, sešli na pracovní schůzce v Rožmitále. „Nechceme nyní spojovat náš negativní názor na radar a Ligu starostů s tím, co má tato komise řešit. Mělo by nám jít o jedinou věc a tou je rozvoj obcí, které mají šanci získat slibované peníze,“ řekl včera starosta Rožmitálu Josef Vondrášek, který je členem Komise pro rozvoj Brdska a zároveň v koordinačním výboru Ligy starostů obcí bojujících proti umístění americké základny v Brdech.
 
Vondrášek se domnívá, že diskuzi o tom, podle jakého klíče přerozdělit mezi vytipované obce slibované dotace, by mělo předcházet jednání, zda by skupina, jak sám říká vyvolených obcí, neměla být rozšířena o vesnice, které s újezdem přímo sousedí.
10.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení