V zimním období se policie každoročně potýká s vykrádáním v opuštěných chatových oblastech. Příbramsko není výjimkou. Zloději často navštěvovanou oblastí je osada Cholín u obce Čím nebo osada Pod Chýnovem. Tam podle příbramské policejní mluvčí Moniky Schindlové pachatel způsobil před několika dny škodu za tři tisíce korun.

V říjnu bylo oznámeno celkem šest vloupání do chatové rekreační oblasti Pouště na Dobříšsku, kdy pachatel vnikl do tří chat a způsobil škodu za 23 tisíc. V Korkyni sebral pachatel dokonce i vodovodní baterie. Dalších šest vloupaček se stalo u Zalán na Rožmitálsku. Chaty vykradli neznámí pachatelé v Brodě a v Obecnici. Tam zloději sebrali sekačku a zahradní nůžky.

„V září došlo k dvaceti vloupáním do chat. Pachatelé většinou vypáčí dveře nebo okna, a ty také rozbíjí. Často vykopnou dveře. Nejednou objeví i špatně schované klíče nebo majitel chaty nedovře dostatečně okna.V září například majitel chaty ve Velké Lečici vyrušil zloděje, který si již nosil věci k brance před objektem,“ uvedla Monika Schindlová. Podle policie si spousta chalupářů nezabezpečí nemovitost proti vyloupení tak, jak by měla. Na jaře nebo při náhodné návštěvě se pak nestačí divit, jakou paseku zloděj napáchal. „Každý majitel by se měl řídit preventivními zásadami, které možná nevyloučí páchání zločinců, ale aspoň zmenší jejich šance na úspěch,“ připomněla mluvčí. Policie radí majitelům, aby nepanikařili při zjištění nepořádku kolem chaty a nesnažili se ihned zjistit předběžnou škodu.
 
Člověk by měl zachovat klid a nevstupovat dovnitř, protože zloděj může být v objektu. Doporučuje se v zimě udělat pár nepravidelných návštěv. Velká pozornost má být věnována stavebním otvorům, to znamená oknům a dveřím, zabezpečit je mechanickými zábrannými prostředky, pro vyšší standard ochrany mít elektronické zabezpečení, případně připojení na pult centrální ochrany.
 
Chata či chalupa má být pojištěna proti krádeži, požáru a povodni. Dobré je pořízení fotodokumentace cenných věcí. Majitel nemovitosti si může pro jistotu zaznamenat výrobní čísla elektroniky a všeho, co považuje za důležité.
 
„Cennější věci je na zimu rozhodně vhodné převézt do bezpečí a nedávat tak šanci zlodějům a následně i třeba přičinlivým sousedům, kteří podle našich zkušeností způsobí další škodu vniknutím do již vykradeného chaty nebo domu,“ dodala Schindlová.
 
Pachatelé podle policie většinou odvezou svůj lup do zastavárny nebo na burzu. Policie místa navštěvuje a na základě údajů, které si majitel objektu poznamená, se mohou odcizené věci lépe najít. Často se ztrácí nářadí, a dokonce si letos už zloději odvezli i motorovou frézu s valníkem, ztrácí se DVD nebo CD přehrávače, ale i starožitné předměty.