Pětadvacetiletý Josef z Příbrami má zálibu ve sprejování. I když jsou graffiti lidmi brány a odsuzovány jako ničení soukromého nebo městského majetku, on sám se za vandala nepovažuje a svoje hobby bere jako novodobý umělecký styl.
Jak jste se dostal ke graffiti?
Dostal jsem se k tomu na základní škole, začal jsem poslouchat hip hop a graffiti je jedním z elementů hip hopu. Je to psaní zkratek a názvů jednotlivých sprejerů, nebo part, což mě, ani nevím čím, chytlo natolik, že jsem začal kreslit po ulicích. Viděl jsem v tom něco zajímavého, něco, co mi dodávalo adrenalin a dělení se o své výtvory s ostatními na ulici. Tenkrát na základce to chytlo hodně lidí. Menší parta, určitý kruh lidí, kteří taky začínali poslouchat hip hop.
Kam jste chodili kreslit vaše první výtvory?
Většinou na skrytá a ohraná místa, které jsme vlastně považovali za legální plochu. Na začátku jsme si spíš kreslili do notýsků a okoukávali jsme techniku těch zkušenějších, pak až jsme vyrazili někam do ulic.
Jak jste pokračoval dál? Předpokládám, že ohraná místa vás už nebavila.
Postupem času lidi odpadali, až zůstala jen parta lidí, kteří v tom viděli osobní umění a způsob, jak na světě zanechat svojí osobní vizi, ať už legálně, nebo ilegálně. Bylo to v určitém směru prosazování mého osobního stylu na zdech města, nebo kdekoliv jinde. Bavilo mě to víc a víc a určitým způsobem jsem si na to zvykl, nešlo s tím přestat. Když jsem jel autobusem, koukal jsem po zdech a hledal dobrá místa, kde bych mohl něco nakreslit. Stalo se to mým koníčkem.
V příbramském skateparku jsou plochy, kde se může legálně kreslit. Jsou tu ještě nějaké?
Plocha v parku je dobrá, ale určitě by se daly udělat ještě jinde, kde by veřejnost mohla spatřit v graffiti umění, které je kvůli počmáraným domům a mostům veřejností nepochopené. Ve městě je hodně ať už opuštěných, nebo nevyužitých jednobarevných zdí, kde by naše komunita mohla pokračovat ve svém umění.
Kde kupujete spreje a všechno k tomu?
Spreje se dají pořídit buď v obyčejných barvách – lacích, nebo ve specializovaných graffiti shopech, kde prodávají spreje a příslušenství přímo určené ke graffiti. Cena se odráží na množství, kvalitě a značce. Já používám dvě značky, 400 mililitrů stojí zhruba stovku. Jak bude graffiti velké, záleží víc než na množství barvy spíš na zkušenostech, typu trysky, odstínu a druhu spreje.
Víte, jaké může mít kvůli tomu člověk potíže se zákonem?
Pro policii je to trestný čin sprejerství, za který hrozí až osm let za mřížemi. V lepším případě dostane člověk veřejně prospěšné práce a peněžitou pokutu. Když se sprejuje ve městě, musí se počítat s tím, že když vás přistihnou, tak každou jinou malbu, která je podobná té vaší, posoudí znalec v oboru grafologie.