Liga starostů bojující proti umístění americké radarové základny chce požádat vládu, aby ukončila jednání s Amerikou. Vysoké učení technické, Fakulta elektrotechniky a Ústav radioelektroniky v Brně provedly analýzu vládní studie radaru. Nezávislí odborníci se shodují, že vládní studie vykazuje řadu vážných nedostatků.Starostové z podbrdských obcí věří nezávislým odborníkům spíš, než těm, kteří pro vládu studii dělali na zakázku. „Tušili jsme to – a od začátku upozorňovali, že vláda lže,“ uvedl starosta Rožmitálu Josef Vondrášek. „Vládní studie Předběžného posouzení vlivu radiolokační stanice EBR na zdravotní stav populace v okolí Vojenského újezdu Brdy je nevěrohodná, nízké a povrchní úrovně. Nelze z ní nic vyvozovat,“ doplnil trokavecký starosta Jan Neoral.

Liga chce zastavit jednání vlády s Američany o radaru

Analýza vládní studie radaru, který by mohl být umístěn v Brdech, rozpoutala žhavou diskuzi. Na stranu odpůrců naklonila tato zpráva i některé zaryté obhájce americké základny, jak se ukazuje v anketách na některých internetových stránkách. „Vždy jsme tvrdili, že vláda nám lže a zatajuje fakta o vlivu záření na zdraví našich obyvatel,“ uvedl starosta Rožmitálu Josef Vondrášek za Ligu starostů. Výbor ligy včera vydal stanovisko, jak hodlá dále v boji proti radaru postupovat.

„Vládní studie takzvaného Předběžného posouzení vlivu radiolokační stanice EBR na zdravotní stav populace v okolí vojenského újezdu Brdy je nevěrohodná, nízké úrovně a nelze z ní nic vyvozovat. Práci odvedenou při zpracování studie lze považovat za velmi povrchní,“ uvedl k tomu Vondráškovo kolega z Trokavce Jan Neoral. Podle Neorala dílo vykazuje mnoho technických nedostatků. Nezávislí odborníci z Brna poukazují na to, že si vládou najatí odborníci dokonce pletou měrné jednotky. „Navíc výsledky prezentované ve studii z hlediska vlivu na běžné obyvatelstvo prakticky nic neřeší,“ doplnil starosta s tím, že výbor Ligy starostů žádá důrazně vládu, aby až do vyjasnění pochybností o zdravotní nezávadnosti radaru pozastavila jednání s americkou stranou. „Tento fakt ještě sice nedokazuje, že radar je zdravotně závadný. Dokazuje však, že strana obhajující, respektive prosazující americkou základnu operuje s diletantskými argumenty a amatérskými závěry,“ připomněl starosta a dodal, že sobotní celostátní demonstrace proti radaru se zúčastní obyvatelé podbrdských obcí. Trokavec vypraví autobus, do něhož přibere i obyvatele Štítova, Vísek a Příkosic. Další autobus zaplatí město Rožmitál pod Třemšínem.

„Ano rozhodli jsme se vypravit jeden autobus, který odjíždí v sobotu ve 14 hodin z nádraží. Když bude místo, přibereme další lidi třeba v Příbrami,“ uvedl rožmitálský starosta Josef Vondrášek. V Praze na Václavském náměstí chtějí odpůrci americké základny vyvolat diskuzi o radaru. Požadujeme pozastavení jednání dokud nebude vyřešena otázka, zda radar škodí či ne,“ dodal Jan Neoral s tím, organizátoři demonstrace zveřejní analýzu Vysokého učení technického, Fakulty elektrotechniky, Ústavu radioelektroniky v Brně.

Do sobotního protestu, organizovaného iniciativou Ne základnám, se zapojí také Studentský výbor, část odborů a Unice bezpečnostních složek.