Oční oddělení Oblastní nemocnice Příbram chystá ve středu zcela ojedinělý operační zákrok. Jedná se o nový typ léčby takzvané vetchozrakosti, což je v podstatě věkem způsobená ztráta schopnosti očí zaostřovat na čtení. Týká se zhruba osmdesáti procent veškeré populace nad 40 let věku – a dosud se zpravidla řeší nošením brýlí na čtení.

Příbram se stane po vítkovické nemocnici v Ostravě druhým pracovištěm v České republice, kde se tento typ operace provádí. „Na operační zákrok je využíván specifický laserový přístroj, operace se provádí v místním znecitlivění a už dvě hodiny po zákroku může operovaný pacient začít zkoušet číst. Druhý den již může dokonce pracovat tak, jak je zvyklý,“ řekla mluvčí nemocnice Monika Boušková.

Operace se bude účastnit několik významných lékařů oboru očního lékařství, a to nejen z České republiky, ale také například z Německa, Slovenska a dalších zemí. „Jde o nový typ léčby takzvané vetchozrakosti,“ řekla mluvčí nemocnice Monika Boušková. Operace pomůže lidem, kterým se po čtyřicátém roce věku zhoršuje vidění nablízko a chtějí se zbavit brýlí na čtení. Vetchozrakost lze odstranit tímto přístrojem při ambulantním zákroku. Operaci provede primář oddělení Michal Bodnár, který také vlastní certifikát k provádění tohoto druhu operace. Získal ho na oční klinice v Římě.„Speciální přístroj je v majetku nemocnice a má vzhledem k erudici příbramských očních lékařů sloužit i pro využití na jiné operační zákroky,“ doplnila Monika Boušková.