Do Březnice se v sobotu chystají možná stovky odpůrců rozšiřování amerických základen v Evropě. Nebude mezi nimi chybět Liga starostů obcí nesouhlasících s umístěním americké základny v České republice, iniciativa Ne základnám nebo kampaň Evropa pro mír.

V kulturním domě v Březnici se tak v dopoledních hodinách sejdou nejenom starostové podbrdských obcí, kteří bojují proti umístění radarové základny v Brdech, ale i jejich kolegové z Velké Británie, Špa〜nělska, Itálie, Francie, Německa, Švédska, Portugalska, Rakouska a v neposlední řadě ze Švýcarska.

„Smyslem konference je vyjádření solidarity s podbrdskými starosty a vzájemná výměna zkušeností v boji proti nukleárnímu zbrojení a rozšiřování vojenských základen v evropských státech, jejichž vlády ignorují názor většiny obyvatel své země,“ shodují se pořadatelé konference na tom, proč spojili síly. Setkání začíná od 10.30 hodin a je otevřeno veřejnosti.

Odpůrcům radaru z řad některých brdských starostů vadí jeho politizování

V Březnici se tuto sobotu uskuteční mezinárodní setkání v rámci kampaně Evropa pro mír. Na jeho přípravě spolupracuje, jak uvedla jedna z organizátorek kampaně Dana Feminová, Iniciativa Ne základnám. Právě to ale může být pro některé starosty, jakkoli se řadí k odpůrcům radaru, problém. Například zmíněná iniciativa se pro shánění podpisů pod petici pro celostátní referendum k zamýšlené základně neváhala spojit i se zakázanými mladými komunisty.
„Ať si všechny strany nechají své fangličky a stranické záležitosti doma,“ tak lze parafrázovat vyjádření představitelů některých obcí. Těm vadí, že se problém politizuje. Starosta Štítova Václav Hudec, ačkoli lidé v místním referendu vyjádřili nesouhlas s umístěním základny, kvůli tomu zatím váhal se svým vstupem do Ligy starostů. „Vstoupím do ní, ale s výhradou, aby se do ní a do jejích aktivit necpaly strany a spolky s politickým pozadím. Starostové malých obcí jsou obyčejní lidé, kteří dělají práci za hubičku,“ sdělil Hudec s tím, že pokud se do popředí některých aktivit stavějí jakékoli strany, nebudí to v něm důvěru.
Také podle Miloslava Suchého ze Skořic, který už do Ligy podle jeho slov sám za sebe vstoupil, je žádoucí, aby politické strany v organizování odporu proti zamýšlené základně nehrály žádnou roli.
Podle Jana Neorala, starosty Trokavce, který se jako první v místním referendu postavil vůči výstavbě základny v blízkosti obce, účast na odporu podle politického smýšlení zakázat nelze. „To by také nebylo demokratické. Stranictví nerozlišuji, ale jsem proti tomu, aby na manifestace chodili lidé s prapory se srpy a kladivy. Ať s tím nespojují svoji ideologii,“ doporučil Neoral s tím, že zásadní je problém případného umístění radaru v Brdech vůbec.
Právě Trokavec a Jince už přistoupily do mezinárodní organizace Starostové pro mír. Také její představitelé vedle mnoha dalších už potvrdili účast na setkání v Březnici. „Přestože drtivá většina občanů ČR odmítá, abychom se stali hostitelskou zemí vojenské základny v rámci Národního protiraketového systému USA, vlády obou zemí neberou na názory občanů žádný ohled a vedou tuto planetu svými nebezpečnými rozhodnutími směrem k vyhrocování mezinárodního napětí a destrukci,“ uvedla Feminová.
Také podle Neorala, který se k pozvánce do Březnice připojil, představuje radar pro mír v Evropě i na celém světě velké nebezpečí. „Naše arogantní vláda přehlíží názory tří čtvrtin obyvatel republiky. Pokud se starostové dále budou zapojovat do odporu proti radaru, donutíme vládu všímat si našich hlasů a řídit se míněním národa,“ domnívá se Neoral.
Z jednání v Březnici se omluvil starosta japonské Hirošimy a posílá za sebe svého zástupce. Do Březnice se také prý chystá i hnutí Greenpeace nebo Jan Žižka, jeden ze signatářů iniciativy známých osobností, které jsou pro celostátní referendum kvůli radaru.