Obrovskou vlnu odporu vyvolal u mnohých obyvatel podbrdských obcí nedávný návrh amerického ministra obrany Roberta Gatese při návštěvě Prahy, aby na plánované radarové základně v Brdech byli přítomní ruští vojáci.

Premiér Mirek Topolánek sice později důrazně prohlásil, že ruští vojáci na základně nebudou, ale americký návrh původně neodmítl a nechtěl ho komentovat.

Možná přítomnost ruských pozorovatelů v Brdech se nelíbí členům iniciativy Ne základnám. „Území České republiky se má stát zkušebním prostorem pro hru supervelmocí,“ píše se mimo jiné na webu hnutí Ne základnám, které sbírá podpisy pod petici za vyhlášení celostátního referenda.

Podle známého odpůrce radaru Jana Neorala, starosty Trokavce, je přítomnost Rusů zbytečná. „Co by řešila? Nepředpokládám, že by je Američané naučili znát svoji techniku,“ uvedl Neoral s tím, že návrh je nesmyslným manévrem zastírajícím snahu postavit radar za každou cenu.

Obyvatelé na Podbrdsku ruské vojáky nechtějí

 
Do bývalých sovětských kasáren u Míšova by se mohli vrátit ruští vojáci. Potvrdil to při návštěvě Prahy americký ministr obrany Robert Gates s tím, že USA v Moskvě vyjádřily ochotu otevřít své protiraketové základny ve středu Evropy i ruským vojenským odborníkům.
 
Případná ruská přítomnost ale vesměs lidi z okolí Brd pobouřila. A to často bez ohledu na to, zda se řadí k příznivcům či odpůrcům zamýšleného radaru.
Martin Lang, mirošovský radní za ODS, se svou podporou radaru netají. Ruskou přítomnost v jakékoli podobě ale zásadně odmítá. „To v žádném případě,“ rozzlobil se.
 
Strašický starosta za ODS Jiří Hahner by byl proti dlouhodobému umístění ruských vojsk. „Kdyby měl expert statut jednorázového týdenního pozorovatele, to by mi nevadilo,“ řekl.
 
Rokycanského starostu Jana Balouna (ODS) návrh neznepokojuje. „Vidím to jako obrovský vstřícný krok. Je to jen dohadování,“ řekl. „Vy si myslíte, že změním názor,“ reagoval na dotaz Deníku krajský a hrádecký zastupitel za KSČM Jiří Branka. „Radar tu nechci a nechci ani Rusy ani USA. Zdeněk Paul (SZ) připomněl premiérova slova, jimiž se tázal, kde byli odpůrci radaru za ruské přítomnosti v Brdech. „Budeme proti ní bojovat. Zajímá mě, jak se k tomu postaví poslanci za zelené a jak budou hlasovat,“ uvedl Paul. Nezávislý starosta Štítova Václav Hudec soudí, že Američané už neví, jak se do středu Evropy dostat. „Jsem pro to, abychom sem nikoho nepouštěli, za chvíli se sem nastěhují i Číňané,“ řekl.
 
Podle známého odpůrce radaru Jana Neorala, starosty Trokavce, je přítomnost Rusů zbytečná. „Co by řešila? Nepředpokládám, že by je Američané naučili znát svoji techniku. Pokud by Rusové na základně byli jen tak, dopadnou jako naši experti na Kwajaleinu. Navíc tu nebudeme mít jedno vojsko, ale americko–ruský protektorát,“ uvedl Neoral s tím, že návrh je nesmysl a manévr zastírající snahu postavit v Brdech radar za každou cenu.