Vánoce se rychle blíží a s nimi i zařizování všeho, co je se svátky spojeno. Většina lidí dává stále přednost živým stromkům před umělými. Výhodou umělých je na jednu stranu životnost a cena, naopak vůni a s ní spojenou atmosféru Vánoc nenahradí. Bohužel pro onu atmosféru jsou lidé ochotni překročit i hranici zákona. Jednoduše si zajdou do lesa a na odlehlém místě stromek uříznou.

Podle zaměstnance Lesního závodu Dobříš Petra Hrubého ze Stěžova nejsou krádeže stromků nic výjimečného. „Samozřejmě, že každý rok přistihneme několik pachatelů, kteří se snaží ušetřit si pár korun krádeží stromku,“ řekl. „Většinou to řešíme blokovou pokutou do 1000 korun na místě, pokud ale škoda přesáhne 5000 korun, stane se z přestupku trestný čin a my ho pak předáváme policii,“ dodal. Pachatelé jsou podle jeho slov většinou z okolních vesnic, nebo s dobrou znalostní terénu.

Podle Josefa Melichara, který pěstuje vánoční stromky v Bohosticích, záleží cena na výšce a kvalitě. U něj se ceny pohybují od 100 do 150 korun. „Jeden stromek roste přibližně šest až sedm let. Já pěstuji smrk stříbrný a borovici černou. Jedle mi bohužel polámaly kroupy v roce 2004,“ řekl. Cena za umělý stromek se pohybuje také, stejně jako u živých, v závislosti na výšce, typu a prodejci od 500 korun výš.
 
Nakupování vánočních stromků je u nás tradicí, která se k nám dostala z Německa, díky tehdejšímu řediteli Stavovského divadla Janovi K. Liebichovi, který přivezl zvyk ze svého rodného Bavorska. Jeho letohrádek v Praze – Libni se v roce 1812 stal místem, kde se na štědrovečerní tabuli rozsvítil první vánoční stromeček v Čechách.
 
Malá jedlička ozdobená pozlacenými řetězy a zapálenými svíčkami dodávala jídelnímu stolu jedinečnou atmosféru. Zvyk se rychle dostal do povědomí veřejnosti a dnešní společnost si nedokáže Vánoce bez stromku představit.