„Opakovaně slýchávám stížnosti občanů na množství pokácených stromů ve městě. Technické služby prý likvidují veřejnou zeleň, kterou pomáhali obyvatelé před čtyřiceti lety v Příbrami zakládat,“ řekl Ladislav Michvocík, ředitel Technických služeb v Příbrami

Na konci března skončila formálně doba vegetačního klidu, období, kdy je možné kácet stromy, pokud nepředstavují bezprostřední bezpečnostní riziko. V poslední době mohli Příbramáci zaplakat například nad poraženými stromy okolo rybníka Hořejší Obora či na břehu Příbramského potoka. Nejedná se však o systémové vyhlazování zeleně města, ale o nutnou údržbu, kdy je třeba stromy odstranit především z bezpečnostního hlediska, protože bývají přestárlé nebo nemocné a mohly by působit jako riziko pro obyvatele.

Ze strany města je postup předem daný a neměnící se. Nejprve na sklonku léta zasedne komise pro posuzování zdravotního stavu dřevin a na základě poznatků jejích členů doporučí nemocné a nebezpečné stromy k pokácení. Na základě žádosti pak vydá rozhodnutí Odbor životního prostředí Městského úřadu v Příbrami určující, které stromy bude možné pokácet a které nikoli. Pracovníci technických služeb následně v době vegetačního klidu, tedy od listopadu do konce března, začnou s porážením označených stromů.

„Místo kácení, by měli stromky spíš vysazovat. Ale chápu, že nemocné stromy se pokácet musí, aby na nikoho nespadly. Město mělo spíš vysázet nějaké stromy třeba místo Tesca a udělat tam park místo dalšího otravného obchoďáku,“ namítla Michaela Budilová.
Odborná komise také rozhoduje o kácení stromů, které byly nevhodně vysazeny a omezují například perspektivní rozvoj okolí. To je také případ stromořadí v Březnické ulici, které muselo ustoupit novému chodníku, a zároveň ale i zvýšení bezpečnosti provozu na místě.
„V Příbrami platí, že za každý pokácený strom je vysazena ve vhodné vytypované lokalitě náhrada. Technické služby opravdu nemají zájem likvidovat městskou zeleň, ale jako její správci se musejí starat, aby bylo o stromy a keře pečováno s rozmyslem a uvažováno v dlouhodobém horizontu,“ dodal k problému ředitel technických služeb Ladislav Michvocík.

Například vzrostlé lípy v okolí Hořejší Obory byly označeny podle dendrologického průzkumu jako přeschlé a trpící také silničním provozem. Nahradí je ale odolnější druhy. Na Dvořákově nábřeží navíc přibude i třešňové stromořadí.

„Kácení stromů po Příbrami moc neschvaluji. Ty stromy nevypadaly nijak nebezpečně, a město pak působilo alespoň o trochu příjemněji. Teď je takové zmrzačené. Na druhou stranu si myslím, že ten, kdo to má na starosti, nebude snad nějaký zloduch, který má v plánu vykácet po Příbrami všechny stromy, aby děti neměly po čem lézt,“ řekl s nadsázkou Martin Riedinger z Příbrami.

„Lidem asi uniká, že namísto starých a nemocných stromů, které by mohly tvořit riziko pro kolemjdoucí nebo auta, vysadí město nové. Sice to dlouhou dobu nebude tak hezké jako dřív, ale určitě je to logické a odpovědné,“ poznamenal Josef Mára z Příbrami.