Lidé chtějí, aby radnice regulovala počet výherních automatů v Příbrami. Vyplývá to z ankety, kterou vyhlásil starosta Josef Řihák v březnovém radničním zpravodaji. Občané v ní měli říci, zda by měla příbramská radnice vydat vyhlášku, která by regulovala stav výherních automatů v restauracích a barech. Lidé přinesli na radnici 225 vystřižených anketních lístků. Z tohoto počtu bylo pro regulaci výherních automatů 215.
Dvaačtyřicet lístků ještě navíc obsahovalo komentář od občanů. Ti se ve větší míře vyjadřovali hlavně proti tomu, aby v historické části města, přesněji řečeno v Pražské ulici, byly kluby a bary, kde se vyskytují výherní automaty.


„V Příbrami, podobně jako v jiných českých městech, přibývá heren s výherními hracími automaty. Na konci loňského roku v Příbrami bylo celkem 50 provozoven s automaty. Provoz výherních hracích automatů přináší městu příjmy, současně je i zdrojem problémů,“ napsal v radničním zpravodaji starosta Josef Řihák. Město vybralo minulý rok na poplatcích necelých 19 milionů korun. Podle starosty Josefa Řiháka byly tyto peníze použity na podporu sportovních, kulturních a společenských organizací, na pořádání kulturních a sportovních akcí a na výstavbu dětských hřišť a sportovišť.
Pro regulaci výherních automatů jsou i lidé, kteří podepsali petici. Těm se navíc nelíbí, že majitel příbramské restaurace U Burdů má v plánu rozšířit stávající restauraci s hernou. Tvrdí to Zdena Černá, členka petičního výboru. „Má zde vzniknout velký komplex tří budov, zvětší se o sportovní vyžití pro hosty, a to jak uvnitř, tak i venku. Místo zahrady se vzrostlými stromy, která dříve sloužila pro děti z mateřské školky, má být hřiště pro návštěvníky a parkoviště pro celý komplex. Okolní obyvatelé se velice obávají hlučnosti tohoto areálu a zejména pak hluku z automobilů. Provoz je plánován nonstop,“ uvedla za petiční výbor Příbramačka Zdena Černá. Pod petici se podepsalo 200 lidí, kteří již nechtějí provozovny tohoto typu do obytných zón města.

Fórum čtenářů: Nad Rynečkem se začínají stahovat černé mraky

Město Příbram má v současné době asi 36 000 obyvatel a 50 podniků s hracími automaty. Tyto podniky se nevyhnuly dokonce ani centru staré a nové Příbrami.
Hrací centra dokáží znepříjemnit život okolních obyvatel, neboť jejich provozní doba bývá do časných ranních hodin, někdy dokonce i nonstop. Lidé v okolí si spánku mnoho neužijí. Z otevřených oken se šíří silný hluk do bytů ospalých obyvatel. Tyto lokality slouží zároveň jako centra dealerů drog, kriminálních živlů a dalších problémových skupin. Lidé mají strach. Podnapilé a hlučné návštěvníky odvážejí troubící taxíky průběžně po celou noc. O tom by mohli už několik let vyprávět lidé z okolí Snack-baru.
Nad Příbramí IV, Rynečkem, se také začínají stahovat černé mraky. Stávající restauraci s hernou „U Burdů“ se majitel rozhodl rozšířit. Má zde vzniknout velký komplex tří budov, zvětší se o sportovní vyžití pro hosty, a to jak uvnitř, tak i venku. Místo zahrady se vzrostlými stromy, která dříve sloužila pro děti z mateřské školky, má být hřiště pro návštěvníky a parkoviště pro celý komplex. Okolní obyvatelé se velice obávají hlučnosti tohoto areálu a zejména pak hluku z automobilů. Provoz je plánován nonstop.
Další, zřejmě poslední územní řízení se koná 3. dubna. Požadovaná hluková studie pro okolní obyvatele je v naprostém pořádku, dopravní dostupnost celého komplexu ze slepé Kollerovy ulice je také vyhovující, takže dle platných zákonů naší společnosti jsou splněny všechny podmínky pro to, aby se areál mohl začít budovat. Bohužel nikdo ze zúčastněných zástupců Městského úřadu nechce slyšet důležité připomínky zdejších obyvatel. Lidé se brání tomuto hlučnému areálu v jejich blízkosti, avšak všechny argumenty jsou označovány za pouhé pocity, tudíž nemají na průběh územního řízení žádný zásadní vliv.
Z obavy, že by mohl tento areál být zrealizován, sepsali obyvatelé petici proti výstavbě. Tu obdržel starosta města a všichni zastupitelé 17. března. Podepsalo ji 200 občanů z nejbližšího okolí této lokality, ale i ostatní lidé z Příbrami, kteří již nechtějí další provozovny tohoto typu do obytných zón města. I přesto, že petice je již předána, podporují ji svým souhlasem i další obyvatelé Příbrami. Doufají, že zastupitelstvo a starosta petici zodpovědně projednají a zareagují tím, že vydají vyhlášku proti takovýmto podnikům, jak se dnes už v mnoha městech České republiky děje. Vedení těchto měst si už dávno uvědomilo všechna nebezpečí, která tato zařízení přinášejí. Jsou dokonce rozhodnuti obětovat i finanční zisky z těchto provozoven pro klidnějších život svých obyvatel.
Pro lidi je velmi zarážející, že podle stavebního zákona není možnost takovýto podnikatelský záměr jediného člověka zamítnout. Vždyť všichni už dnes ví, že případná realizace bude mít nekonečný a neřešitelný negativní dopad na stovky lidí, kteří zde mají své domovy. Pevně věříme, že naši zastupitelé tyto argumenty posoudí a že zamítnutím této problémové stavby vyjdou vstříc lidem, jež zastupují, a tímto svým rozhodnutím tak dokáží, že spokojenost lidí v Příbrami a jejich klidný život je pro ně prioritou.
Za petiční výbor Alexandra
Forštová a Zdena Černá