Vražda, páteční střelba ve Slunné ulici s řadou otazníků, údajné napadení mladíka neonacisty v restauraci U Burdů a šest přepadených a oloupených žen. To je výčet jen několika případů, které se odehrály během jediného měsíce v Příbrami. Kriminalita přitom v loňském roce stoupla o 37 procent oproti roku 2006.
Kvůli zvýšené kriminalitě v Příbrami svolal navčerejšekpříbramský starosta Josef Řihák mimořádnou tiskovou konferenci na radnici. Starosta pozval velitelku městské policie Jaroslavu Vodičkovou a také ředitele příbramského policejního ředitelství Jiřího Drábka. Ten se na radnici nedostavil a zaslal prohlášení k bezpečnostní situaci v Příbrami. „Bezpečnostní situace je stabilizovaná, klidná, ačkoliv v současné době emočně vypjatá,“ píše Jiří Drábek v prohlášení. Podle ředitele se extremistická scéna v Příbrami neliší od jiných měst ve Středočeském kraji. „Naopak její projevy byly sporadické a organizované mimo náš okres. Před tragickou událostí, při níž nedávno zbytečně vyhasl mladý život, byl stav nezměněný. Pravdou je, že zaznamenávána větší aktivita pravicových radikálů v celé Evropě a svůj odraz si našla i v rámci Plzně a Prahy,“ říká Jiří Drábek a podotýká, že s tímto sociálně patologickým jevem musí bojovat celá společnost. „Navíc obviněný muž z vraždy Jana Kučery jen velmi obecně zapadá do role extremisty či radikála. Záliba v nošení výstrojních součástek a částí stejnokrojů různých armád, ho spíše zařadila mezi vyznavače klubů vojenské historie,“ dodal ředitel.
Starosta Příbrami Josef Řihák očekával, že se někdo z policie na tiskovku dostaví. Chtěl se dohodnout na tom, aby státní policie více spolupracovala s městskou. Na jednání také zaznělo to, že kvůli podobným negativním jevům musí lépe spolupracovat veřejnost s policií.
„Vždyť každý, kdo je svědkem nějakého incidentu, může vše oznámit a to i anonymně,“ řekl starosta.
Ředitel policie Jiří Drábek řekl včera Deníku, že v tom není žádný spor se starostou, když se kvůli svému zaneprázdnění nedostavil na jednání. „Naopak my se společně s radnicí snažíme dát věci do chodu. Městští strážníci jsou vidět v ulicích. Naše hlídky ovšem musejí přes noc řešit kromě jiného celou řadu věcí. Není možné hlídky městské a státní policie vždy spojovat,“ uvedl ředitel, podle kterého jsou hlídky podle možnosti nasazeny do rizikových lokalit. Příbramské policii chybí momentálně 37 lidí. Tyto počty se mění průběžně a průměrně je to asi 35 lidí. Někteří policisté ukončili pracovní poměr, jiní se hlásí. „Než ale může nováček nastoupit do služebního poměru, uplyne nějaký rok,“ vysvětlil Jiří Drábek.
Na otázku, zda se nedalo zabránit například projevům extremismu či tragické smrti Jana Kučery, odpověděl, že nic z toho není vyústěním neschopnosti nebo nečinnosti policie. „Policie sama nic nedokáže. Svědectví má pro nás cenu zlata. Jen důkazy na místě události nestačí. Veřejnost s námi musí spolupracovat. Typickým případem je údajný incident, který se stal v restauraci U Burdů, kdy měli neonacisté napadnout devatenáctiletého mladíka. Nikdo nám nic oznámil a poškozeného jsme sami vyhledali, abychom ho vyslechli,“ dodal ředitel s tím, že policie by v případě oznámení incidentu okamžitě reagovala. „Otázkou zůstává, zda v podobných případech majiteli nebo provozovateli restaurace vadí přítomnost podobných skupin. Pokud mu jde jen o tržbu a je mu jedno, co hosté dělají, je těžké něčemu podobnému zabránit,“ uzavřel Drábek.