Kromě dvou lékařů je všem více než padesát let, někteří dokonce už překročili i šedesátku. Mladí studenti medicíny o pediatrii nejeví valný zájem a doktorům tak začíná přerůstat práce přes hlavu.

„Průměrně mají pediatři na Příbramsku na starosti okolo jednoho tisíce dětí. Jedna kolegyně má ale například asi 1400 pacientů, to už je fyzicky náročné,“ vysvětlila Jiřina Štrobachová, představitelka Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost na Příbramsku.

Podle dětských lékařů, kteří na závažnou skutečnost už nějaký čas upozorňují, se jedná o veliký problém, jenž bude nabývat stále větších rozměrů, pokud se nepodaří získat mladé studenty medicíny právě pro práci s dětmi. Ta se jim sice při získávání praxe v ordinacích praktických lékařů líbí, je pro ně však už po hodně krátké době velice unavující. Rozhodující roli hraje samozřejmě také finanční stránka. Nad pediatrií tak často vítězí prestižnější obory, které jsou mnohem lépe zaplacené a nemusí nutně stát ani tolik každodenní dřiny.

„Zatím nehrozí, že by pediatři na Příbramsku děti museli odmítat. Pokud se však situace nezlepší, tak k tomu jednou dojde. Snažíme se pacienty třídit podle věkových kategorií, aby to bylo co nejvíce vyvážené,“ doplnila příbramská pediatrička Jiřina Štrobachová.

Situace začíná být opravdu kritická. Ze všech dětských lékařů v zemi je pouhé jedno procento mladší čtyřiačtyřiceti let, a to i přesto, že se ministerstvo zdravotnictví snaží přispívat zaměstnavatelům absolventů v oboru pediatrie desítkami tisíc korun měsíčně.