„Perseidy, jak se meteory nazývají, jsou v činnosti každý rok od konce července zhruba do konce srpna. Maximum meteorického roje, kdy je frekvence až kolem šedesáti jasných meteorů za hodinu, je možné pozorovat kolem dvanáctého srpna,“ sdělil člen Vlašimské astronomické společnosti (VAS) Jan Urban s tím, že se jedná o drobné částečky meziplanetární hmoty, které vlétají vysokou rychlostí do zemské atmosféry.

Při průletu atmosférou se prudce zbrzdí, hoří, až se úplně odpaří. Perseidy proto na zemský povrch nedopadnou a centimetrové tělísko tak na noční obloze může na několik sekund přezářit všechny hvězdy.

„Perseidy patří k nejstarším známým meteorickým jevům. Jejich název je určen podle souhvězdí, ze kterého zdánlivě vylétají. Říká se jim také lidově slzy svatého Vavřince, protože se pravidelně objevují ve dny, kdy má Vavřinec svátek. Bývají též nesprávně označovány jako padající hvězdy,“ doplnil amatérský astronom s tím, že Perseidy není třeba pozorovat přímo z hvězdárny, ale stačí si najít místo za městem, které není znečištěno světelným smogem. Vlašimští astronomové po dobu prázdnin nabízejí zájemcům o nebeské dění možnost navštívit hvězdárnu a poskytnou i veškeré informace k pozorovaným objektům na letní obloze.

„O prázdninách mohou zájemci navštěvovat hvězdárnu pravidelně. Až do září máme otevřeno každý pátek. V jiné dny a v ostatních měsících je potřeba si návštěvu předem telefonicky domluvit,“ informoval Jan Urban a doplnil, že objekt astronomické společnosti bývá pro veřejnost otevřen už od 20 hodin a pozorování zpravidla začínají o hodinu později.

Karel Chlumec