Co říkáte na vaši nominaci do ankety o osobnost Příbramska?

Je to pro mě strašně velké překvapení a určitě to zahřeje u srdíčka, když se člověk ocitne v takové společnosti, jako jsou navržení kandidáti v anketě. I když si myslím, že moje zásluha není tak velká, abych stál po boku takových velikánů jako Drtikol, Drda, Čáka a další.

Byl jste nominován za kulturní činnost v příbramském regionu. Můžete stručně popsat, o jakou činnost se jedná nebo jednalo?

Předem bych chtěl zmínit, že organizování kulturních akcí byla především doplňková činnost a věnoval jsem se ji pouze, když mi to zdravotní stav dovolil.. Zasloužila se o ní nejvíce moje manželka Alena, která vlastní agenturu Mikuláš Music Agency. Všichni příznivci příbramského regionu mě mají v podvědomí hlavně jako muzikanta.

S kterými kapelami jste na Příbramsku začínal?

Byli jsme poslední sestava známé kapely Toys. Následovala kapela Evy kvartet s Mirkem Vyhnalem a Pavlem Eliášem, později to byl taneční orchestr Mistral s Antonínem Říhou a pak jsme přešli do dlouho trvající kapely Experiment společně s Jirkou Hejnicem, kde jsme se jako bigbeaťáci opět sešli. Jednalo se o Pavla Matouška, Jirku Hejnice, Petra Vašinu a mě. Kapela Experiment byla základním kamenem při zakládání Příbramského bigbandu, takže staří bigbeaťáci se nakonec sešli u velkokapelové muziky v Příbrami. Tehdy jsme měli hraní opravdu hodně. Pro vytížení všech hudebních aktivit jsme založili novou kapelu se stejnými lidmi, která se v roce 1984 jmenovala Vous Band.

V porovnání s dneškem je to skoro neuvěřitelné, že jste měli tolik hudebních produkcí.

Ta doba už se pravděpodobně nikdy nevrátí. Pravdou je, že jsme v době osmdesátých let hráli i pětkrát v týdnu, protože jsme hrávali třikrát týdně v kulturáku, potom jsme dělali s Pavlem Eliášem a Mirkem Přibylem scénickou hudbu k divadelním hrám, zkoušelo se s Příbramským bigbandem a ještě se jezdilo hrát na zábavy do okolí. Pořád šlo v podstatě o stejné lidi, kteří hráli ve čtyřech kapelách.

Jak jako dlouholetý muzikant hodnotíte současnou hudební scénu na Příbramsku?

Hudební situaci na Příbramsku hodnotím velice kladně. Je tady v okolí více než patnáct subjektů, které mohou organizovat kulturní akce, ale bohužel mi chybí koordinace akcí, které pořádají. To znamená, že jeden neví, co dělá druhý a druhý neví, co dělá třetí a tak dále. Jsem si vědom, že ohlašovací povinnost už ze zákona není, ale jsem přesvědčen, že koordinátor by celé věci moc pomohl.

Myslíte, že by celé věci pomohlo například kulturní středisko?

To je také jedná z možnosti , ale nejsem si jist, zda by se to zvládlo finančně, když se na každém kroku šetří. Mám dojem, že by opravdu stačilo, aby tyto akce pouze někdo koordinoval.

Co vás v poslední době z kulturních aktivit v regionu oslovilo?

Tak nejvíce mě překvapil Spolek ve čtvrtek, který v poslední době má velký záběr kulturních akcí. Jsou to akce pro širokou veřejnost. Další překvapující akce byl muzikál Bohémové, který pojednává o problematice mladé generace (drogy, AIDS, squateři a podobně). Je to o minoritní společnosti a jejich boj o uplatnění ve většině. Téma je velmi aktuální pro naši mladou generaci. Skvěle to připravil Bohuslav „Filip“ Burda. Všiml jsem si také, že příbramské divadlo pořádá spoustu koncertů a pořadů, což je velice dobře. Kdybych měl vyjmenovat všechny organizace, kvůli kterým je kulturní život na Příbramsku pestrý, nestačilo by místo. Opět se dostáváme do situace, kdy na jeden termín jsou organizovány třeba čtyři akce a to je ta chyba.

Nemáte v plánu, jako starý bigbeaťák pomoci některé starší kapele opět na nohy?

Už se dávno stalo. V době beatového festivalu, který se konal vloni v červnu, jsme „vyprovokovali“ několik kapel, které už znovu hrají a které uvažují o comebacku. Mezi ně patří rožmitálské kapely Keach a Oldies Golf, dobříšská kapela Members, sedlčanské kapely Atlantic a Mix a z Příbrami Uran Uran, Tlakové galoše, Bon pari a další.

Je v Příbrami podle vás dostatek „kulturních stánků“, kde by si mohli například začínající kapely, divadelní spolky a další zahrát?

Podle mě je v Příbrami dost takových míst, ale mají nedostatečnou kapacitu. Škoda, že se nevyužívá prostor kolem Nového rybníka, kde se dříve konala řada koncertů a kulturních akcí, ale třeba i letní kino. Dále si myslím, že by se mohla obnovit tradice Na Příkopech, kde kdysi býval G klub (bývalá zasedací místnost). Ten by mohl sloužit generaci, která se dříve narodila. Tam by se mohli pobavit a zatančit si. Našla by se jistě ještě další místa.

Nemohu se nezeptat na vaši nedávno vyšlou knihu.

Knihu provázela velká smůla, protože nás během tvorby opustili dva velcí kamarádi. Václav Chvál a Zdeněk Hejkrlík. Teď jsme v situaci, kdy potřebujeme, aby si každá osobnost v této knize a jejich přátelé knihu koupili. Jelikož jsme si museli na vydání knihy půjčit nějakou část peněz, proto apeluji na všechny kamarády a přátele, že koupí knihy by nám hodně pomohli. Musím poděkovat mé ženě Aleně za trpělivost a toleranci, kterou mi prokázala v době realizace této publikace. Samozřejmě má na tom obrovskou zásluhu, protože ona tuto knihu vydala jako vydavatel.

Máte nějaký sen, který byste si přál, aby se splnil?

Hlavně bych si přál lepší zdraví a mít rodinu v pořádku. Bylo by hezké, kdyby se zlepšily mezilidské vztahy. A jistě mi dáte za pravdu, že nám chybí hodně člověčiny a více lidskosti, za kterou bojoval také například i Zdeněk Hejkrlík.