Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petera: Zpřístupnění Brd považuji za zkoušku, jak si umíme vážit přírody

Příbram /ROZHOVOR/ – Střední Brdy, největší pohoří ve Středočeském kraji co do rozlohy i nadmořské výšky, čeká od příštího roku několik zásadních změn. K 1. lednu 2016 bude zrušen Vojenský újezd Brdy, který existoval od roku 1926 a sloužil především k výcviku dělostřelců.

9.7.2015 2
SDÍLEJ:

Středočeský hejtman Miloš Petera.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

„Vojenský újezd Brdy má rozlohu přes 260 kilometrů čtverečních a je třetím největším českým vojenským újezdem. Žije zde 34 obyvatel a 90 procent území tvoří les. Na zbytku jsou cílové odlesněné plochy. Současně se zrušením vojenského újezdu by měla na území vzniknout Chráněná krajinná oblast (CHKO) Brdy," říká hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který Příbramskému deníku poskytl rozhovor.

Středočeský hejtman Miloš PeteraJak v současné době pokračuje proces vyhlášení CHKO Brdy?

Vojenský újezd Brdy už byl zákonem zrušen. Dne 20. ledna 2015 jej podepsal prezident Miloš Zeman a zákon vyšel pod číslem 15/2015 ve Sbírce zákonů ČR. Ke zrušení újezdu tak dojde 1. ledna 2016. Tento den bude území újezdu rozděleno mezi okolní obce, část území přejde do Plzeňského kraje. Mimochodem, rozloha okresu Příbram se tímto administrativním krokem zmenší o pět procent. CHKO Brdy bude zřízena nařízením Vlády České republiky. Mělo by se tak stát pravděpodobně letos v září.

Už se ví, kde bude sídlo správy nové CHKO Brdy?

O tom v současné době stále není rozhodnuto. CHKO Brdy bude stejně jako ostatní chráněné krajinné oblasti v ČR spravovat Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR. Její pracovníci nyní o sídle CHKO Brdy intenzivně jednají. V úvahu přicházejí ze středočeských měst Příbram, Jince a Rožmitál pod Třemšínem. Z Plzeňska se o sídlo ucházejí například Spálené Poříčí a Strašice. Myslím si, že logicky by správa CHKO Brdy měla sídlit ve středních Čechách v místě, které je co nejblíže Brdům, nebo přímo na jejich území.

Kdo bude vedoucím správy nové CHKO Brdy?

Místo vedoucího bude po zřízení nové CHKO obsazováno podle služebního zákona. To znamená na základě výběrového řízení. Stejně by měla být postupně obsazena i další místa ve správě budoucí CHKO Brdy. Správa CHKO Brdy bude součástí regionálního pracoviště AOPK ČR pro střední Čechy.

Letos v létě do Brd na houby a na borůvky všude ještě legálně nepůjdeme. A co příští rok? Jak se změní režim pod správou CHKO?

Změní se velmi podstatně. Brdy budou podobně jako ostatní CHKO v Čechách a na Moravě pro veřejnost volně přístupné. To znamená, že na houby a na borůvky sem pěšky a na kole budete moci jít prakticky kamkoliv. Musím ale upozornit, že část území Brd bude Armáda ČR i nadále využívat jako vojenské cvičiště. A tam bude platit obdobný režim, jako platí nyní na území vojenského újezdu. Část bude oplocena a střežena. Sem bude vstup zcela zakázán. Do neoplocených částí bude vstup možný jen na zvláštní povolení a v době, kdy zde nebude probíhat výcvik vojenských jednotek.
Změní se také dopravní režim na území Brd. Chtěli bychom, aby do Brd lidé co nejméně zajížděli auty.

Rádi bychom, aby v obcích a městech na okraji Brd vznikla nová parkoviště a nástupní plochy pro pěší a cykloturisty.


Jednáme nyní s Klubem českých turistů a s Vojenskými lesy a statky o vytýčení a označení nových turistických tras a cyklostezek. Naším cílem je oddělit od sebe pěší a cyklisty. Podobně to funguje na Šumavě. Tam se také pěší turisté a cyklisté na naprosté většině tras nepotkávají.

Už víte, které území si Armáda ČR ponechá pro svoji posádkovou střelnici a jak velká bude část budoucí CHKO, která bude pro veřejnost přístupná?

Rozloha budoucího vojenského cvičiště v Brdech zatím ještě není známá.

Území Brd je oficiálně již dlouho pro zvídavé turisty uzavřeno. Předpokládám, že o jeho návštěvu bude velký zájem. Jak se připravujte na tento nápor turistů?

Vedle již zmíněných nástupních ploch pro turisty v obcích bychom chtěli zavést také nové turistické autobusové linky. Ty by byly jednak napojeny na stávající vlakové spoje a rovněž by vedly do Brd z okolních měst a větších obcí. Chceme také rozšířit službu stávajících infocenter či zřídit nová. Jednáme v této souvislosti například s městem Hořovice, kde mají zájem zřídit na zdejším zámku nové infocentrum CHKO Brdy. Všechny konkrétní projekty se budou odvíjet ve spolupráci s budoucí správou CHKO Brdy. Předpokládám, že pro příští turistickou sezonu v létě 2016 budou Brdy na nápor turistů připraveny.

Západ slunce nad jižními Brdy.V současné době jsou Brdy téměř liduprázdné, myšleno tak, že jsou nezastavěné a ani po vzniku CHKO Brdy se nějaký zásadní stavební boom nejspíš neodehraje. Jak bude zajištěno, aby turisté na území Brd obrazně řečeno neumírali hladem a žízní?

Moc bych si přál, aby území středních Brd i po zrušení vojenského újezdu zůstalo oázou čisté přírody. Ubytovací centra, restaurační zařízení, relaxační centra – to vše by mělo vznikat jen na okrajích budoucí CHKO. Uvnitř Brd si představuji, že budou jen malé stánky s občerstvením, které budou mobilní a v provozu jen během letní turistické sezony. To, jak se zachováme k Brdům poté, co odtud odejdou vojáci, považuji za zkoušku, zda si umíme vážit čisté, zdravé přírody. Věřím, že touto zkouškou projdeme se ctí a zachováme krásnou, lidskou činností nezničenou přírodu Brd i pro budoucí generace.

Je již odstraněna nebezpečná munice z území Brd?

Pyrotechnická očista míst, která budou veřejnosti přístupná, má být podle aktuálních informací od vojáků dokončena do konce roku 2017. Turistické stezky a cyklotrasy budou vytyčeny v místech, která budou bezpečná. Zbytky munice se na nich vyskytovat nebudou.

Jakým způsobem se bude Středočeský kraj podílet na probuzení Brd po devadesáti letech?

I nadále budeme spolupracovat s AOPK ČR, jejíž součástí se má stát i správa CHKO Brdy. Kraj se bude podílet především na zajištění přístupnosti území veřejnou dopravou, a to jak vlakovou, tak i autobusovou. Budeme také území Brd propagovat při našich účastech na veletrzích turistiky a cestovního ruchu v České republice i v zahraničí.

Autor: Redakce

9.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení