Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prodej polikliniky: nedůvěra, nejistota a podpisy na petici

Příbram /AKTUALIZOVÁNO/ – Diskutovaný a kritizovaný prodej I. polikliniky provázejí dohady a nejasnosti. O existenci se bojí lékaři z polikliniky. Sepsali petici, kde vyjádřili nesouhlas s prodejem budov č. 102 a 103, které jsou v majetku města od roku 1874. V ordinacích mohou petiční archy podepisovat všichni občané.

25.10.2011 8
SDÍLEJ:

Budova I. polikliniky v Příbrami.Foto: Markéta Jankovská

„Pacienti jsou rozhořčeni, přicházejí i sami pouze za účelem podpisu,“ říká praktická lékařka MUDr. Soňa Lukovicsová s tím, že se o záměru prodeje dověděla stejně jako její kolegové až z vývěsky na radnici. „Vůbec se mi chování města nelíbí a ta nejistota do budoucna je navíc velice unavující,“ dodala lékařka.

Lékaři mají obavy ze ztráty prostor, v nichž mnozí z nich pracují desítky let. Shodují se, že se s nimi o záměru prodeje radnice nebavila, cítí se podvedeni. Navíc se jim nezdá důvěryhodná ani vítězná plzeňská firma Triticum, která městu nabízí za obě budovy pro mnohé nepochopitelných 20 milionů korun.

„Nevadí nám jen samotný prodej, ale i výběr společnosti, která má budovy získat. Podle nás je krajně podezřelá, o čemž svědčí informace na veřejném serveru, ve správní radě jsou ruští občané a základní majetek má milion korun,“ vyjádřil se Deníku k záměru prodeje gynekolog MUDr. Vlastislav Páca.

Firma má navíc ve výpisu dlouhý seznam předmětu podnikání. Předsedou představenstva firmy je Jan Oulický, kterým se stal teprve 31. srpna letošního roku. Oulický je také společníkem kromě jiných firem v Asavetu, který se zabývá likvidací uhynulých zvířat a živočišných odpadů, především z jatek.

Plánovaný prodej I. polikliniky a sousední budovy, kde sídlí záchytka a ubytovna pro lidi bez přístřeší v Příbrami provázejí rozsáhlé diskuze a nejasnosti. Prodej budov město v začátku nekonzultovalo ani se zastupiteli ani s lékaři. Do výběrového řízení se přihlásily čtyři firmy. Hodnotící komise otevřela obálky bez přítomnosti účastníků výběrového řízení a vybrala plzeňskou firmu Triticum, která za budovy nabízí 20 milionů korun.

Jedním ze zájemců byla i společnost Ravak, která nabízela 19,5 milionu korun. Kvůli údajné neprůhlednosti z výběrového řízení odstoupila.

Minulý týden hovořil o prodeji v České televizi místostarosta Příbrami Ivan Šedivý: „Poliklinika je zralá k prodeji, protože město nemá finanční prostředky, které by do toho investovalo a ta budova by chátrala,“ vysvětlil záměr města pro ČT Šedivý. “Je zajímavé, že u jiných prodejů nikdo nikdy nepožadoval přítomnost notáře, a my těm, kteří otvírali obálky, věříme,“ dodal pro televizi Šedivý.

Lékaři z polikliniky se minulý týden dohodli, že budou proti prodeji bojovat peticí. Tu mohou lidé podepisovat nejen v ordinacích, ale i na několika dalších místech v centru města.

Částka, kterou firma Triticum městu nabízí, mnoha lidem přijde nehorázně nízká. Proto se začali o věrohodnost tohoto zájemce informovat na internetu. Na serveru vítězné firmy si každý může přečíst, že její základní kapitál je milion korun a správní rada se skládá z ruských občanů, kteří u nás v republice nemají bydliště. Předmět její činnosti je hodně pestrý, ale se zdravotnictvím nemá zřejmě vůbec nic společného. Nabízí se otázka, zda si město Příbram vůbec dalo do podmínek prodeje zachování účelu těchto budov.

„Město si dalo do podmínek, že ordinace na poliklinice musí zůstat tři roky a záchytka s ubytovnou deset let,“ informoval v pondělíDeník mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík.

Tři roky zaručené existence polikliniky osmnácti lékařům nestačí. Pro některé může být konec zdravotnického střediska, kam se sjíždějí tisíce lidí z Příbrami a okolí, likvidační záležitostí.

„Velmi doufáme, že petice pomůže. Stěhování si neumím představit. Měla jsem v plánu koupit si rentgen, který musí splňovat parametry a místnost se musí upravit. Plány musím škrtnout, nevím, jak to dopadne,“ říká stomatoložka MUDr. Hana Dvořáková.

Ostatní lékaři také mají k prodeji budov co říci: „Jezdí k nám také spousta hodně starých lidí, kteří si tu mohou odbýt několik prohlídek najednou. Často nemají možnost cestovat za námi případně do nových prostor na druhém konci města,“ namítá MUDr. Vlastislav Páca.

Osmnáct lékařů na I. poliklinice pečuje o několik tisíc pacientů z Příbrami a přilehlých obcí. Město budovy nabídlo k prodeji s tím, že už je nepotřebuje. Na rekonstrukci budov by prý muselo vynaložit desítky milionů, které nemá a na chod polikliniky roky doplácí, protože lékaři platí velmi nízký nájem.

„Velice rádi bychom platili vyšší nájem. Místo zvýšení nám město před lety nájem snížilo a nakonec se dozvíme, že na nás všichni obyvatelé Příbrami a ostatní lékaři doplácejí. V tom nevidím žádnou logiku,“ míní praktická lékařka MUDr. Soňa Lukovicsová.

„Lékaři chtějí zvýšit nájem až teď, když se budovy prodávají,“ reagoval mluvčí Kubík.

O samotném prodeji mají rozhodnout zastupitelé na prosincovém zasedání.

Autor: Markéta Lišková

25.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Handicapovaný sportovec Jan Tománek na pražském triatlonu.
37

Jan Tománek zakončil závodem v Poreči velmi úspěšnou sezonu

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Příbram - Podívejte se, na jaká fotbalová utkání můžete o víkendu vyrazit.  

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení