Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petici proti těžbě zlata mohou podpořit i lidé v Sedlčanech

Sedlčany – Jednání zastupitelstva v Sedlčanech navštívila v pondělí delegace z Chotilska složená ze starosty této obce Jiřího Šťástky a Jiřího Bendla, předsedy občanského sdružení Veselý vrch.

23.11.2013
SDÍLEJ:

Starosta Chotilska Jiří Šťástka, starostka Hvožďan Markéta Balková a předseda sdružení Veselý vrch Jiří Bendl.Foto: Markéta Jankovská

Seznámili nejprve zastupitele s dlouhodobou historií boje proti těžbě zlata v Mokrsku a konstatovali, že těžba není stále zažehnána! Hrozba znovu vyvstala v květnu letošního roku tím, že ministerstvo životního prostředí jednoznačně neodmítlo žádost společnosti Astur Bohemia, jen rozhodnutí oddálilo tím, že si vyžádalo od společnosti další materiály. Neuvedlo ani žádné termíny, do kdy je má předložit.

Zastupitelé Chotilska přečetli petici, v níž občané Chotilska, regionu středního Povltaví a okolí žádají Ministerstvo životního prostředí ČR, aby jakékoliv aktivity, které by mohly vést k povrchové těžbě zlata, zcela jasným způsobem odmítlo.

„Naší povinností je chránit životní prostředí. Dotčené území se nachází v rekreační oblasti v blízkosti Slapské nádrže, povrchová těžba by vedla k narušení přírodního charakteru území. Jsme přesvědčeni, že zlato pod zemí má zůstat příštím generacím," stojí v petici, kterou do současné doby podle slov starosty Šťástky podepsalo 5000 lidí.

„To má již v současné době hodnotu, pro jednání poslanecké sněmovny bychom měli získat 10 tisíc podpisů," poznamenal. K tomu, aby aktivity zlatokopů stát jasně zamítl a nenechával žádný prostor dalším dohadům a pochybnostem, mohou přispět také obyvatelé a návštěvníci Sedlčan. V budově radnice na regionálním informačním středisku jsou k dispozici petiční archy proti těžbě zlata, které mohou podepsat.

Argumenty, proč je nutné říci důrazně: Stop těžbě zlata, jsou jednoduše obsaženy v desateru upozorňujících na nebezpečí, která krajině hrozí. Jiří Bendl podal na zastupitelstvu ke každému bodu ještě podrobnější komentář. Zdůraznil, že mezi ty největší rizika patří to, že v zemi je 9000 tun prudce jedovatého arsenu, které se dostanou na povrch. Hornina by měla být zpracovávána podle společnosti s použitím jedovatého kyanidu. Průzkum a těžba by měla tak trvalý vliv na zásadní změnu a poškození krajiny, na kontaminaci Vltavy a spodních vod, podepsala by se na zemědělství v širokém okolí. Přitom více než 90 procent zlata by při případné těžbě putovalo do zahraničí a rekultivaci by splácely budoucí generace.

„Veselý vrch by úplně zmizel," upozorňoval Jiří Bendl. „Zlatokopové nikdy nepatřili k gentlemanům světa," poznamenal Jiří Bendl. „Jejich argumenty, že průzkum a těžba poskytnou lidem pracovní místa, proti vážnému poškození krajiny neobstojí." Marie Břeňová

Autor: Redakce

23.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení