Zeptali jsme se proto člena krajského výboru, krajského zastupitele a petrovického starosty za STAN Petra Štěpánka, jak hodnotí úspěch strany v komunálních volbách na Příbramsku.

Podle některých médií je STAN vítězem komunálních voleb, díváte se na to stejně?
Hnutí Starostové a nezávislí je složeno převážně z komunálních politiků. Tedy lidí, kteří dnes a denně ve styku se svými občany řeší nejrůznější problémy, koncepčně rozvíjí města a obce, makají pro lidi a lidé je osobně znají. Kdo jiný by tedy měl být volen, než právě tito „politici“. Nehrajeme si na nějaké velké ideje, naší největší prioritou je široká spolupráce všech, kteří chtějí pracovat pro druhé.

STAN výrazně zabodoval i v městech a obcích na Příbramsku, co je podle vás tajemstvím tohoto úspěchu?
Jsem přesvědčen o tom, že jsou to konkrétní lidé kandidující za STAN v jednotlivých městech a obcích. STAN je velice otevřený a umožňuje pod jeho „značkou“ kandidovat každému, kdo to s poctivou prací pro veřejnost myslí vážně.

Uspěli jste i ve městech, kde jste kandidovali poprvé jako například v Rožmitále nebo Sedlčanech, jak bylo složité sestavit kandidátky v těchto městech?
Upřímně mne mrzí, jak byla kandidátka v Rožmitále před volbami vnímána. Jako nějaký akt nepřátelství proti zaběhnutým pořádkům. To je strašný omyl. Ve městech jako je Rožmitál nebo jako jsou Sedlčany je STAN nová skupina lidí, která je připravena spolupracovat na rozvoji města, přinášet nové nápady a uvádět je v život. To je přece pro občany obrovským přínosem. Jsem rád, že se i v dnešní hektické době najdou lidé, kteří se o věci veřejné zajímají a chtějí se angažovat. Nepřijde mi moudré se tomu bránit. Jako hnutí prosazujeme otevřenost radnic a větší angažovanost široké veřejnosti při projednávání investičních záměrů. Například o stavbě nové sportovní haly v Petrovicích, kterou právě zahajujeme, jsme u nás v obci jednali s veřejností více jak dva roky a dnes se staví to, co si přeje většina sportovní veřejnosti.

Přestože jste uspěli třeba v jinak tradičně komunistickém Rožmitále, tak tam asi skončíte v opozici, mrzí vás to?
Nejsem příznivcem koalic a opozic na radnicích. Myslím, že by měli být všichni zastupitelé jedna parta, která táhne za jeden provaz. Různé bojůvky a politikaření v zastupitelstvech přináší jen klientelizmus a pletichaření ve stylu „já na bráchu…“. Nemusí mít stejný názor, je nutné ale všem názorům naslouchat a vybrat řešení, které je nejlepší. Bez ohledu na to, kdo s ním přijde. U nás se to daří a myslím, že je to na naší obci vidět. Jestli například v Rožmitále odmítají spolupracovat se dvěma vysokoškolsky vzdělanými muži v nejlepších letech, pak je to plýtvání lidským potenciálem a pro město obrovská škoda. Třeba si to ale může Rožmitál dovolit.

Mezi tradiční bašty STANU už několik let patří například Petrovice, Kamýk, Hvožďany a další, jak si vysvětlujete úspěch v těchto obcích a máte v nich vlastně ještě vůbec co voličům nabídnout?
Považuji to za výsledek práce konkrétních lidí v těchto regionech. Ukázaná platí.

Sám budete v zastupitelstvu a možná i starostou už páté volební období, s čím do něj jdete?
Mám ještě spoustu nápadů, jak život v naší obci zlepšit, zjednodušit, zpříjemnit a obohatit. Jsem rád, že jsem dostal ve volbách od našich občanů podporu a že mohu své nápady realizovat. Děkuji za to a zároveň mne to zavazuje.