Ovšem už řadu let Petrovice bojují s tím, že se voda z kašny ztrácela. „Již několik let jsme postupně kašnu spárovali, tmelili a snižovali hladinu vody. Přesto se voda v kašně dále ztrácela. Proto zůstala v posledních letech suchá," přiblížil letitý problém s kašnou, která je na náměstí od 40. let minulého století, starosta Petrovic Petr Štěpánek.

Veřejná diskuze o obnově tohoto významného prvku petrovického náměstí se vede už od roku 2017. Vedení obce rozhodlo, že ji opraví pomocí fólií a dalších prvků, aby v ní voda zůstala.

„Na posledním zasedání zastupitelstva jsme přišli už s konkrétním návrhem, který ale neprošel a tak jsme oslovili pět projektantů, aby nám vytvořili návrhy vizualizace,“ řekl k současné situaci kolem kašny Štěpánek.

Jistotou podle jeho slov je, že kašna bude mít aktivní prvek v podobě stříkající vody. „Diskutujeme i o způsobu čištění vody, jestli zvolíme spíš průmyslovou nebo kořenovou variantu,“ dodal starosta s tím, že většina zastupitelů se přiklání k variantě kořenové čističky.

Nefunkční kašna v Petrovicích.

S hotovými návrhy by se zastupitelstvo mělo seznámit na svém zasedání 24. června. Z předložených návrhů se vybere jeden, podle kterého se vytvoří projektová dokumentace a pokud vše půjde hladce, tak by se voda na náměstí mohla vrátit už v příštím roce, věří petrovický starosta.

S vodou mají v Petrovicích problémy dlouhodobě. „Loni se nám stalo, že v některých částech obce došla voda. Obáváme se, že se tato situace může v dalších letech opakovat, tak jsme zahájili práce na hydrogeologickém průzkumu celého Petrovicka,“ konstatoval Petr Štěpánek s tím, že cílem průzkumu je najít nové zdroje vody, které budou pro potřeby obce dostatečné.

Za tímto účelem starosta v lednu svolal schůzku celkem jedenácti hydrogeologů a geologů, kteří se zabývali právě problematikou hydrogeologického průzkumu oblasti s využitím všech geologických prací. ke kterým na území Petrovicka v minulosti došlo.