Jedním z posledních a nejnáročnějších bodů bude křest nové knihy mapující celou petrovickou historii a to i období před první písemnou zmínkou, která pochází z roku 1219, kdy jsou Petrovice připomínány jako sídlo vladyků. Právě historii Petrovic mapuje nová kniha, která se připravuje na léto k oslavám k vydání. „Svým způsobem jde ještě dál, než je těch 800 let do historie. Připomíná i jakým způsobem osídlení kraje vznikalo. Na knize pracuje v čele s bývalou místostarostkou řada bývalých učitelů a významně nám pomohla i ředitelka příbramského archivu Věra Smolová,“ prozradil o vzniku připravované publikace starosta Petr Štěpánek.

Autorům knihy se dokonce podařilo zjistit informace o tom, kdo v které chalupě bydlel, sahající až do 17. století. „V některých z nich ty rody žijí dodnes, takže to budou zcela určitě velmi zajímavé informace pro mnohé z náš, “ dodal Petr Štěpánek s tím, že křest knihy se uskuteční 28. října.

Oslavy historického výročí začaly už v červnu školní akademií, kdy si každá ze tříd připravila vystoupení na téma historie Petrovic. Následovalo 9. Petrovické řezbování, letos obohacené například o ukázku timbersportu dřevorubce Martina Komárka, či komickou scénku místních divadelních ochotníků a mnoho dalšího. Čekání na křest knihy navíc koncem srpna zkrátí 31. srpna Petrovické dožínky s kapelou Moravanka.