„Velkým problémem je, že budova školy skýtá nespočet neochlazovaných částí a velká okna s obrovskou prostupností tepla. Nízké parapety nedovolují zabudování větších radiátorů. Další problém je s přímotopy, které jsou neovlivnitelným režimem vypínány na čtyři hodiny denně, tudíž je ve škole nejhorší situace ráno. Rádi bychom celý problém již nějakým způsobem vyřešili, protože platit za vytápění 1,1 milionu korun ročně už je pro obec neúnosné. Navíc se s tím potýkáme od samého začátku a efekt je nepřímo úměrný protopeným sumám,“ řekl starosta Petrovic Petr Štěpánek.

Dodal ještě, že škola je kvalitně vybavená a jsou v ní vynikající pedagogové se skvělými výsledky.

Podle starosty ve třídách je nesnesitelná zima, i když se obec snaží o standardní chod školy. „Jenom za leden a únor jsme zaplatili za vytápění školy elektřinou zhruba 400 tisíc korun. Například škola v Kovářově topí za tuto sumu celý rok,“ zmínil Petr Štěpánek.

Obec nyní uvažuje, jak se s problémem vyrovnat. Buď přejde k jinému dodavateli, nebo začne postupně s výměnou oken a instalací teplovodního topení místo současných přímotopů. Dalším řešením by bylo osazení tepelného čerpadla vzduch-voda a elektřinou pouze přitápět. Dotace na celkovou rekonstrukci školy je nereálná.

„Při žádání o dotace a případném úspěchu by spoluúčast obce ve finále činila 16 milionů z obecního rozpočtu 20 milionů. To je pro nás astronomická částka a pochopitelně škola není naší jedinou prioritou. Musíme se potýkat a následně řešit také další důležité věci, ať už je to pitná voda, stav místních komunikací nebo kanalizace. Každopádně se to už nedá odkládat a musí se s tím něco dělat,“ dodal starosta Petrovic Petr Štěpánek.

close zoom_in