Na čtvrtý ročník Petrovického řezbování, které pořádá petrovická radnice společně s Občanským sdružením Humbuk, se podle slov Petra Štěpánka, starosty Petrovic, přihlásilo původně osm účastníků.
Nakonec přijeli a tvořili jen čtyři.

I když se rtuť teploměru vyšplhala nad třicítku, ve stínu stromů byla teplota příjemná. Sochy si mohli prohlédnout první návštěvníci v neděli od 15 hodin na vernisáži, která se odehrála v komorním duchu. Starosta Petrovic pro malou účast měl jednoduché vysvětlení: „Řada lidí dala přednost koupání před kulturním zážitkem." Věrný akci až do konce zůstali Jan Holub a Jan Busch z Klecan.

Dřevo řezbářům dodala obec. „Letos zpracovávali dub, lípu a javor. Téma bylo na nich, jen jsem je požádal, aby ze zbylých kmenů, které bychom už zřejmě na řezbování v příštím roce nepoužili, udělali stojany na kola," sdělil Štěpánek.

Uvedl, že hned v pondělí 21. července hotová díla budou impregnovat. „První ošetření bude proti dřevokazným houbám a hmyzu. Následně je ošetříme bezbarvým lakem," vysvětlil petrovický starosta. „Na zářijovém zasedání obecního zastupitelstva veřejnou rozpravou, nikoliv usnesením, rozhodneme, kam která řezba bude umístěna," dodal.

Hlavním partnerem akce je obecně prospěšná společnost Humbuk. „My na tuto akci přispíváme částkou deset tisíc korun s tím, že nám v obci zůstanou hezká díla. Řezbáři darují darovací smlouvou svoje práce, které tu při Petrovickém dřevořezání vytvoří, s tím, že kdyby se někdy sochy prodávaly, tak jim náleží padesát procent ceny," uvedl. V každé smlouvě je již z tohoto důvodu uvedena odhadní cena.

Sochy dostaly ještě před dokončením od autorů příznačná jména. Autoři přitom dali na poradní hlas Petra Štěpánka. Ten jednotlivé řezby při vernisáži představil. „Lavičku vyrobenou Václavem Křížkem z Křepenic jsme pojmenovali Až na věky. Znázornil věčný spor – vyřezal na jedné její straně psa a na druhé kočku s koťaty. Jiří Švarc z Máslovic vytvořil zbrojnoše z dubového špalku a ozdobil ho petrovickým erbem. Pojmenován je Zbrojíř, připomíná postavy z komiksu. Jan Holub proměnil svůj kus dřeva v siamská dvojčata tím, že dívce dal dvě tváře. Dohodli jsme se na pojmenování Siamchata. Socha s názvem Ta moje od Jana Busche nepotřebuje ani žádný komentář," ukazoval s úsměvem Petr Štěpánek na postavu s křídly anděla a ďábelskými růžky. Upozornil, že pěšinka v jejím účesu má svůj účel. „Řezbář tam vyhloubil žlábek a když bude pršet, bude socha ronit slzy," vysvětlil.

„Řešíme místo, kde příští rok akce bude, protože plánujeme regeneraci celého parku a průběh tak bude komplikovaný" upozornil petrovický starosta. Řezbáři se přimlouvali, aby se místo pro dřevořezání neměnilo, že se uskromní. „V Petrovicích se cítíme dobře, je tady vždycky psina," dodal Jan Holub.

Marie Břeňová