Tragický požár vypukl na dole Marie před 132 lety pravděpodobně shodou nešťastných okolností. 

"Při březohorské důlní katastrofě přišlo o život 319 horníků a záchranářů, po kterých zůstalo 286 vdov a 961 sirotků," informuje o událostech na sociální síti Město Příbram.

Smutnou událost si poslední květnový den v Příbrami připomněli při pietním aktu na příbramském a březohorském hřbitově a u pomníku vdov a sirotků na nádvoří dolu Marie.

"Březohorské důlní katastrofě je věnován jeden z příběhů mobilní hry Skryté příběhy – Marie v plamenech," dodávají na facebookové stránce Příbram - oficiální stránky města.

Mariánský důl byl založen v roce 1822, a to zejména proto, aby odlehčil dolu Vojtěch. Své jméno dostal podle Mariánské žíly, kterou protínal mezi sedmým a osmým patrem. Dále se těžba soustředila na žílu Vojtěšskou a Mučednickou. Parní stroj byl na dole Marie postaven až v roce 1840, do té doby byla k těžbě používána vodní kola a koňské žentoury (zpravidla stavby kuželovitého tvaru, ve kterých se v kruhu pohybovali dva koně – tento pohyb byl přenášen na rumpál, na němž byla dvě lana s vědry, takže jedno vědro bylo vždy spouštěno a druhé vytahováno).

Dne 31. května 1892 došlo na Marii k důlní katastrofě, která si vyžádala více než 300 obětí. Důlní činnost byla obnovena po dvou letech. Po 1. světové válce důl zůstává opuštěn a chátrá. Až po skončení 2. světové války dochází k rekonstrukci a následné těžbě, jež je ukončena roku 1978, kdy je hornická činnost na všech rudných dolech na Příbramsku ukončena.

Zdroj: Wikipedie