Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj musí za zkrachovalou firmu vracet miliony z dotace

Příbram - Ministerstvu pro místní rozvoj musí Středočeský kraj uhradit zhruba 8,4 milionů korun za zkrachovanou soukromou společnost. Tou společností je Bierhanzl Group, která provozovala i pilu ve Věšíně.

3.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Osud podniku se podle předsedy představenstva společnosti Bořka Bierhanzla stal pouhým nástrojem Rathova dalšího tažení proti bývalému hejtmanovi Petru Bendlovi.

Je to prý chyba bývalého hejtmana

„Bývalý hejtman Petr Bendl schválil dotaci firmě Bierhanzl Group. Firma tím získala prostřednictvím kraje dotaci z Evropské unie, kterou musí kvůli nedodržení podmínek dotace vrátit,“ řekla mluvčí kraje Berill Mascheková. A jak podle krajského úřadu situace vznikla? Společnost Bierhanzl Group realizovala v rámci grantového schématu SROP Podpora malého a středního podnikání, řízeného ministerstvem pro místní rozvoj, celkem tři akce, na jejichž realizaci získala celkovou dotaci ve výši téměř 12 milionů korun. Konkrétně se jednalo o přibližně 8,4 milionu korun ze strukturálních fondů a zhruba 3,6 milionu korun z rozpočtu kraje.

Projekty byly realizovány postupně v letech 2006 až 2007 a byly zaměřeny na zkvalitnění strojního vybavení provozu pily Věšín u Rožmitálu. „Jejich součástí bylo vytvoření 32 pracovních míst v provozu pily. Na podzim roku 2008 se firma dostala do problémů. Zaměstnanci byli propuštěni a tím došlo k porušení povinnosti udržet pracovní místa po dobu pěti let od podpisu smlouvy. Proto musí dotace SROP, potažmo ministerstvu pro místní rozvoj vrátit. Soukromá firma však nemá finanční prostředky, a tak peníze musí zaplatit Středočeský kraj,“ doplnila Berill Mascheková. Krajský úřad to považuje za chybu bývalého hejtmana Petra Bendla, který prý neuváženě nechával dávat dotace z Evropské unie do soukromých firem bez jakékoli garance, a tak při krachu projektu bude muset dnes vše uhradit kraj.

Firma: Jde o bitku Ratha s Bendlem

Co na to říká předseda představenstva společnosti Bořek Bierhanzl? „Je to naprosto účelové prohlášení pana Ratha. Jde o jeho další bitku a tažení proti panu Bendlovi. Dělá si politiku z něčeho, co s politikou nemá nic společného. Všechny požadované parametry poskytnutí dotace jsme dodržovali a to tři a půl roku beze zbytku, pak došlo během jediného čtvrtletí k propadu trhu výroby palet o 70 procent. Za těch okolností nebylo možné výrobu udržet. Problém je to čistě ekonomický a že z toho někdo dělá politiku, se nezdá být vůči nám korektní,“ řekl Deníku Bierhanzl s tím, že kromě toho kraj od něho dotaci vymáhá. Společnost je v insolventním řízení.

V době, kdy hospodářská krize ovlivňuje objem zakázek stavebních firem, což se zásadním způsobem odráží na tržbách jejich dodavatelů, se společnosti Bierhanzl Group podle vyjádření jejího předsedy představenstva, nepodařilo dohodnout na financování s komerčními bankami. Kvůli tomu byla firma nucena sama na sebe podat insolventní návrh a má přiděleného správce.

Ve společnosti pracovalo přes 300 zaměstnanců. Ovšem ne všichni se objevili na úřadu práce. Všech jedenáct poboček stavebnin jako i ostatní provozy převzaly do pronájmu jiné subjekty. Tyto firmy většině zaměstnanců nabídly nové zaměstnání. Největší smůlu měli zaměstnanci pily Věšín. Tam pracovalo v sezoně i 100 lidí.

„Získání dotace tedy rozhodně nebylo v rozporu s platnými předpisy. Neudrželi jsme podle pravidel po pět let danou zaměstnanost, ale na druhé straně místo 45 zaměstnanců jsme na pile dali na několik let práci sto lidem. Pak udeřila krize,“ dodal Bierhanzl s tím, že se rozhodně nezbavuje zodpovědnosti za vzniklou situaci, nicméně se podle něj nedalo nic jiného dělat.

Aby prý k podobným případů nedocházelo, nové vedení kraje zpřísnilo podmínky pro udělení dotací a bude požadovat doložení záruky udržitelnosti projektu. „Žadatelé jsou často soukromé organizace, u kterých není jistota, že projekt ekonomicky udrží v chodu i v budoucnosti. Tento případ to potvrzuje. Peníze v takových případech musí Evropské unii vracet Česká republika, potažmo Středočeský kraj,“ míní hejtman David Rath.

„S tímto vyjádřením nemůžu souhlasit. Naše společnost po sedmnáct let vykazovala výsledky a plnila všechny své závazky. Před čtyřmi roky nic nenasvědčovalo tomu, jak se hospodářská situace vyvine,“ podotkl k prohlášení hejtmana Ratha Bořek Bierhanzl.

Autor: Karel Hutr

3.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení