„Studenti museli na plakátech ve zkratce vyjádřit, co znamená migrace do Evropy. Plakáty jsou velmi pěkné, veselé, a přitom srozumitelným způsobem odpovídají i na komplikované otázky problematiky dnešní Evropy. Lidé jdoucí kolem si mohou rychle představit, co chtěli studenti svým záměrem říci,“ uvedla Jiřina Dienstbierová.
Do projektu se zapojilo přes 200 studentů z 23 výtvarných vysokých škol ze 13 zemí. Spousta jich je z České republiky a Polska, někteří výtvarníci jsou ale i z Francie, Rakouska, Anglie, Balkánu či Ruska. Téma migrace do Evropy není prvním takovým projektem, už dříve to bylo například téma Evropská identita a v době českého předsednictví Evropě to bylo téma Evropa bez bariér.

Hlavní část výstavy je nyní k vidění v Bruselu v sídle Evropské komise a její část teď mohou „ochutnávat“ i Středočeši. „Plakáty jsou nyní k vidění v devíti středočeských městech, například Mladá Boleslav, Kladno, Kolín, Rakovník a další převážně okresní města,“ říká náměstek středočeského hejtmana Robin Povšík.

Středočeský kraj spolupracuje s Radou pro mezinárodní vztahy a finančně již podpořil několik realizovaných projektů, jako je například letošní vánoční koncert menšin na Mladoboleslavsku. „Myšlenka této výstavy vznikla tak, že nám přišlo líto, aby tyto plakáty, které jsou pěkné a zajímavé, byly zavřeny jen v některých výstavních prostorách. Chtěli jsme toto umění dostat k širším masám lidí, proto jsme se s firmou Rengl, která má rozsáhlé množství plakátovacích ploch, rozhodli pro výstavu na těchto plochách,“ říká Robin Povšík.