Právě on přitom před pouhými dvěma měsíci, v září při setkání vedení kraje se starosty, představoval úmysl rozjet čtvrtmiliardový projekt u Dobříše, kde se poblíž dálnice D4 počítalo se vznikem pobytového zařízení sociálních služeb s kapacitou 100 až 150 míst, z nichž část by fungovala v režimu domova seniorů a část jako domov se zvláštním režimem (což je podobné, avšak s přizpůsobením pro klienty s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence).

Tyhle plány padly. Kraj podle Hrabánkových slov dobříšský záměr opouští. Ukázalo se prý, že město podporuje plány soukromého investora, majícího v úmyslu vybudovat naproti Gymnáziu Karla Čapka (přesněji mezi gymnáziem a nynějším domovem seniorů) nový domov pro klienty s Alzheimerem.

Ilustrační foto.
Krásný život u Dobříše. Kraj chce vybudovat nový důchoďák

Na otázku Deníku, zda se hejtmanství s radnicí na svém záměru nedomlouvalo dřív, Hrabánek odpověděl, že vytypování pozemku u Dobříše a zahájení přípravných prací spadá ještě do éry předchůdců: vše se rozběhlo v minulém volebním období.

Když se nyní ukázalo, že město dlouhodobě spřádá obdobné plány s jiným partnerem ze soukromého sektoru – a chce v tom pokračovat i přes upozornění, že u takto vzniklého zařízení, o jehož přípravách zatím krajský úřad neměl informace, nemusí být jisté jeho zařazení do středočeské sítě poskytovatelů sociálních služeb – kraj začadil zpátečku.

Ilustrační foto
Každá pátá závislá je zdravotnice. Je to alarmující, říká ředitel nemocnice

Vedlo k tomu zjištění, že i po debatě o variantách a probírání možných úskalí mají představitelé místní radnice jasno: v dosavadních přípravách chtějí pokračovat. Kraj tak podle Hrabánkových slov nebude v místě „zvyšovat konkurenci“ – a nemá problém s tím záměr změnit.

Nyní se hejtmanství chce porozhlédnout po jiné lokalitě vhodné k zahájení příprav na vybudování pobytového zařízení sociálních služeb, přičemž se vybírá i vhodný region. Zatím to vypadá, že volba by po vyhodnocení dostupných pobytových kapacit a jejich potřebnosti mohla padnout na hledání příhodného místa na Kolínsku.